Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > UE wprowadza zmiany ws. domowych grzejników. Nowe wymagania
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 27.04.2024 11:27

UE wprowadza zmiany ws. domowych grzejników. Nowe wymagania

grzejnik elektryczny
Fot. Pixabay/ri

Parlament Europejski przegłosował nową dyrektywę, którą odczują wszyscy ogrzewający domy z użyciem urządzeń elektrycznych. Nowe przepisy zobowiązują producentów do wprowadzenia zmian, które przełożą się na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji.

Nowe regulacje w sprawie grzejników elektrycznych

Dogrzewanie pomieszczeń z użyciem elektrycznych ogrzewaczy i grzejników często są koniecznością, zwłaszcza w najstarszych budynkach, gdzie niemożliwa lub utrudniona jest kompletna termomodernizacja. Mieszkańcy centrów dużych miast zamieszkujący w kamieniach często zwyczajnie nie mają innego wyjścia, niż dogrzewać mieszkanie dzięki energii elektrycznej.

Parlament Europejski zdecydował, aby wprowadzić na rynku grzejników elektrycznych nowe regulacje. Dzięki nim zmniejszony ma zostać pobór energii przez urządzenia tej klasy, a producenci mają zapewnić możliwości ich naprawy.

Jak zmniejszyć rachunek za prąd? W prosty sposób można zaoszczędzić

Konieczne optymalne pożytkowanie energii

Jak donosi serwis benchmark.pl, regulacje dotyczą m.in. poboru prądu przez grzejniki elektryczne działające w trybie czuwania lub po wyłączeniu. Nowe unijne przepisy zobowiązują producentów do tego, aby praca w takim reżimie była zoptymalizowana energetycznie, poprawiona została efektywność energetyczna produktów.

Pod tym cokolwiek ogólnikowym sformułowaniem mogą kryć się szerokie, konkretne zmiany, także w warstwie projektowej urządzeń. Grzejniki będą musiały zostać skonstruowane tak, aby zużywać jak najmniej energii oraz optymalnie wykorzystywać już tę pobraną do ogrzewania. W trybie czuwania pobór ma być ograniczony do absolutnego minimum.

Prawo do naprawiania grzejników elektrycznych

Ponadto w nowej dyrektywie zaimplementowano także elementy tzw. right to repair, czyli prawa do naprawiania. Producenci będą musieli dostarczać na rynek części elektrycznych grzejników, tak aby umożliwić ich naprawę oraz ograniczyć przypadki, w których zachodzi konieczność całościowej wymiany urządzenia na nowe. Przepisy wejdą w życie 1 lipca 2025 r.

Źródło: benchmark.pl