Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > OpenAI prezentuje ChatGPT Edu. Model trafi do szkół i na uczelnie
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 02.06.2024 16:32

OpenAI prezentuje ChatGPT Edu. Model trafi do szkół i na uczelnie

chatgpt
Fot. Unsplash/Jonathan Kemper

OpenAI ogłosiło premierę ChatGPT Edu - dużego modelu językowego skrojonego na miarę potrzeb szkół i uczelni. Całość bazuje na GPT-4o i ma zaoferować możliwości nie tylko przetwarzania różnych rodzajów danych, ale też budowania własnych LLM-ów. Edu ma być wyjątkowe także za sprawą ochrony danych użytkowników.

Co oferuje ChatGPT Edu

ChatGPT Edu to cała usługa, w której głównym produktem będzie GPT-4o. Mowa więc o uniwersalnym LLM-ie zdolnym do przetwarzania tekstu, mowy i obrazu, przy czym głównym interfejsem w jego przypadku ma być mowa - zarówno przy wprowadzaniu danych, jak i przy otrzymywaniu wyników dzięki syntezie.  

Wersja przeznaczona dla szkół i uczelni (ze wskazaniem na to drugie) ma być wyposażona w dodatkowe, zaawansowane narzędzia analityczne, oferować znacząco wyższe limity liczby wiadomości niż w darmowej wersji (a jednak limity wciąż będą obowiązywały) oraz być utwardzona pod względem bezpieczeństwa.

OpenAI prezentuje GPT-4o. Czego się spodziewać po nowym modelu?

Uczelnie już korzystają z GPT

OpenAI chce zaoferować uczelniom także ulepszoną w stosunku do darmowej wersji obsługę różnych języków (dostępnych będzie 50) i narzędzia administracyjne pozwalające zarządzać użytkownikami w domenie. Co jednak może się okazać w edukacji najbardziej przydatne - Edu pozwoli na tworzenie własnych wariacji ChatGPT trenowanych na wskazanych przez uczącego zbiorach danych.

Zobacz: Zmiany na twoim komputerze. Sztuczna inteligencja będzie śledzić każdy krok

Korporacja chwali się, że już teraz ChatGPT jest aktywnie wykorzystywany w edukacji i nauce. Jak przykład podawane są kursy językowe organizowane na Arizona State University, gdzie lektorzy przygotowali własne warianty modelu prowadzące z uczniami rozmowy w sposób dostosowany do ich poziomu. W Wharton School zaawansowane czatboty prowadzą zaliczenia końcowe. 

Gwarancja ochrony danych

Tym, co może przyciągnąć szkoły i uczelnie wyższe do ChatGPT Edu jest ochrona jawności materiałów, na których szkolone będą edukacyjne LLM-y. OpenAI daje klientom gwarancje, że ChatGPT wyuczony np. na autorskich materiałach edukacyjnych, nie będzie przekazywał swoich kompetencji do zewnętrznych instancji, np. darmowego, ogólnodostępnego ChatGPT czy wersji Enterprise.