Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Oszuści podszywają się pod Spotify. Ważne ostrzeżenie
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 28.02.2024 22:29

Oszuści podszywają się pod Spotify. Ważne ostrzeżenie

telefon
Obraz StockSnap z Pixabay

Użytkownicy popularnej platformy muzycznej Spotify zostali ostrzeżeni przed nowym zagrożeniem. Oszuści podszywają się pod serwis, wykorzystując przebiegle spreparowane komunikaty, które mogą prowadzić do niebezpiecznych konsekwencji. O co dokładnie chodzi?

Ostrzeżenie przed oszustami

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) alarmuje użytkowników platformy muzycznej Spotify przed rosnącym zagrożeniem ze strony oszustów. Przestępcy podszywają się pod popularny serwis, próbując wyłudzić dane logowania oraz informacje finansowe od nieświadomych użytkowników. Ta nowa forma ataku może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych dla ofiar.

Pepco zaatakowane przez hakerów. Sieć straciła miliony

Jak działają oszuści?

Według ostrzeżenia Zespołu CERT Polska, oszuści wysyłają masowe maile, alarmując użytkowników o rzekomych problemach z płatnościami za subskrypcję serwisu muzycznego. W mailach tych znajduje się link zachęcający do "zalogowania się", który przekierowuje na fałszywą stronę imitującą interfejs Spotify. Tutaj oszuści pozyskują dane logowania oraz informacje o kartach płatniczych, otwierając drogę do kradzieży pieniędzy.

ZOBACZ TAKŻE: Roboty sprzątające śledzą nasze kroki? Zaskakujące doniesienia

Jak zabezpieczyć się przed atakiem?

Eksperci zalecają, aby użytkownicy zachowali spokój i nie reagowali impulsywnie na takie komunikaty. Zawsze należy dokładnie sprawdzać adres e-mail nadawcy oraz adres URL strony, szczególnie przed podaniem jakichkolwiek danych osobowych lub dokonaniem płatności. W przypadku otrzymania podejrzanych wiadomości lub natrafienia na podejrzane strony internetowe, należy niezwłocznie zgłosić incydent na incydent.cert.pl, aby ostrzec innych użytkowników i przeciwdziałać działaniom oszustów.