Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Palworld – hit znikąd skradł serca milionów graczy, rekord Cyberpunka pobity w dwa dni
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 21.01.2024 15:18

Palworld – hit znikąd skradł serca milionów graczy, rekord Cyberpunka pobity w dwa dni

Palworld
Fot. Pocket Pair

Wygląda na to, że mamy nowy fenomen – nie z tego, ni z owego gigantyczną popularność zdobyła gra Palworld. Dopiero co produkcja trafiła do early accessu, a już liczby przyprawiają o zawrót głowy. Ze względu specyfikę rozgrywki siłą rzeczy narzucają się porównania do gigantycznego sukcesu Pokemon Go z 2016 roku.

Niespodziewany hit na Steamie

Na początku podsumujmy liczby, pamiętając, że gra została udostępniona dwa dni temu. W ciągu pierwszych 24 godzin dostępności Palworld sprzedano 2 mln kopii. Aktualnie liczba ta przekracza 3 mln. Co więcej, w tak krótkim czasie, dosłownie przed kilkoma minutami Palworld stało się grą, w którą na Steamie gra najwięcej osób jednocześnie – 1 211 226 graczy.

Jest to najwyższy wynik w historii całego Steama, nigdy w jedną grę w tej samej chwili nie grało tak wielu graczy. Przebito rekord Cyberpunka 2077, daleko w tyle zostawiono Elden Ring czy ostatnio Baldur’s Gate. Takie rzeczy nie zdarzają się codziennie i choć mamy do czynienia z grą na komputery i konsole, która nie ma nic wspólnego z geocachingiem, to nie bez powodu mówi się o szale popularności porównywalnym do Pokemon Go.

Nastoletni haker skazany za wycieki z GTA VI. Długo nie wyjdzie

Skąd się wzięło Palworld?

Od porównań z Pokemonami nie stronią sami twórcy, który w tytule zwiastuna opublikowanego z okazji wejścia gry w fazę early access określili Palworld mianem „strzelanki w stylu Pokemonów”. Warto przy tym zaznaczyć, że early access nie oznacza, że produkcja jest na wczesnym etapie produkcji. Wręcz przeciwnie, trwa ona już od 3 lat. Wygląda na to, że twórców do dopracowania gry w modelu early access zachęcił gigantyczny sukces Baldur’s Gate 3.

No właśnie, twórcy. Za Palworld stoi niezależne japońskie studio Pocket Pair, które dotąd opublikowało tylko jedną grę pod tytułem Craftopia, MMORPG, które nie odniosło większego sukcesu. Wrażenia użytkowników Steama były mieszane, a oceny nie przekraczały zazwyczaj 7/10. Wygląda na to, że z Palwold będzie zupełnie inaczej.

Jak wygląda rozgrywka?

Palwolrd to strzelanka, w której ważną rolę odgrywają pojedynki z sympatycznymi stworkami. Rozgrywka jako żywo przypomina konsolowe Pokomeny, choć znacznie większy nacisk postawiono na dynamiczną akcję. Gracz eksploruje otwarty świat obserwowany z perspektywy trzeciej osoby. Produkcja ma łączyć elementy The Legend of Zelda: Breath of the Wild, Minecrafta i wspomnianych Pokemonów, okraszając je sympatyczną oprawą i humorem. Dostępny jest tryb wieloosobowy. Wygląda na to, że to wystarczy, by okazać się pierwszym gigantycznym hitem 2024 roku. Gra jest dostępna na pecety i konsole Xbox.

Zobacz także: Zmiany w znanej sieci sklepów z RTV i AGD. Oto lista placówek, które zostaną zamknięte