Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Parlament pracuje nad systemem PiESEL. Ma być odpowiednikiem PESEL dla zwierząt
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 10.01.2024 15:06

Parlament pracuje nad systemem PiESEL. Ma być odpowiednikiem PESEL dla zwierząt

kot i pies
Fot. Andrew S/Unsplash

Parlamentarny Zespół ds. Praw Zwierząt podjął dziś kwestię uruchomienia systemu PiESEL, odpowiednika Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności, w którym jednak rejestrowane byłyby psy i koty. Celem inicjatywy jest uruchomienie centralnej bazy danych tych zwierząt oraz nałożenie nowych obowiązków na ich właścicieli.

PiESEL na tapecie parlamentarzystów

Małgorzata Tracz, posłanka Zielonych, którzy w nowej kadencji Sejmu stanowili składową Koalicji Obywatelskiej, a w konsekwencji bieżącej większości parlamentarnej, poinformowała w serwisie X, że dyskusja na temat uruchomienia PiESEL. Już wcześniej w tej sprawie odbywały się konsultacje z ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim, który miałby odpowiadać za techniczny aspekt realizacji pomysłu.

PiESEL miałby docelowo nakładać na właścicieli kotów i zwierząt powszechny obowiązek czipowania zwierząt, tak aby na tej podstawie można byłoby utworzyć centralną elektroniczną bazę danych. Miałaby ona rozwiązać szereg problemów, które napotykają zarówno sami właściciele zwierząt, jak i weterynarze, jednostki samorządu oraz służby.

Podatek od psa pójdzie w górę. Tyle zapłacą właściciele czworonogów w 2024 roku

Korzyści z wprowadzenia PiESEL-a

Dzięki PiESEL otrzymalibyśmy przede wszystkim narzędzie w walce z bezdomnością zwierząt. Jak wskazuje Tracz, PiESEL ma potencjał, by zapobiegać zjawisku i odciążać w tym zakresie samorządy i gminne budżety. Pomysł już dziś spotyka się entuzjastycznym przyjęciem, czego wyrazem mają być liczne organizacje pozarządowe postulujące pomysł utworzenia centralnej ewidencji zwierząt analogicznej do systemu PESEL.

System stanowiłby także odciążenie na Inspekcji Weterynaryjnej, która mogłaby ograniczyć liczbę kontroli w schroniskach. Może też stanowić oręż w walce z tzw. pseudohodowlami, w których psy są często chowane wsobnie, co powoduje wady genetyczne, skutkujące licznymi i poważnymi problemami zdrowotnymi zwierząt i ich cierpieniem.

Komisja Europejska także chce rejestracji

Posłanka Zielonych zwraca uwagę, że najpóźniej w czerwcu możemy spodziewać się nowego rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie dobrostanu zwierząt. Jego elementem może być nałożenie na właścicieli obowiązku czipowania i rejestracji. Utworzenie systemu PiESEL stanowiłoby więc i tak konieczną implementację europejskiego prawa. Od momentu publikacji rozporządzenia będziemy mieli najpewniej trzy lata na wprowadzenie niezbędnych regulacji w polskim prawie.

Zobacz także: UOKiK wykrył zmowę cenową na rynku monitoringu elektronicznego. Ponad 37 mln złotych kary