Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Pękła kolejna bariera. Tylu ludzi korzysta już ze smartfonów
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 16.10.2023 11:48

Pękła kolejna bariera. Tylu ludzi korzysta już ze smartfonów

None
fot. Piotr Molecki/East News

Popularyzacja smartfonów jako nowej klasy elektroniki użytkowej była o tyle niezwykła, że zdarzyła się w skali masowej. Proces ten sięgnął daleko dalej, niż użytkownicy pecetów, wręcz zachęcił do połączenia się z Siecią ogromną liczbę ludzi, którzy dotąd w ogóle nie mieli do niej dostępu. A jak sprawy mają się dzisiaj?
 

Coraz więcej podłączonych

W tym kontekście interesujące mogą być dane przedstawione przez GSM Association. Jest to organizacja zdolna do tego, aby na podstawie liczby łączących się ze stacjami bazowymi urządzeń szacować, ile tych urządzeń w ogóle jest. GDSMA udaje się też wyróżnić odrębną kategorię, która siłą rzeczy posługuje się ruchem sieciowym w sposób znacznie odbiegający od tego, jak działają telefony z podstawowymi funkcjami,

Jak można było się spodziewać, sprzedaż smartfonów rośnie. Niezależnie od wielu czynników ekonomicznych sprzedaje się coraz więcej kieszonkowych komputerów. Trzeba jednak pamiętać, że rozwój smartfonów i ich popularyzacja nie przebiegały równomiernie na całym świecie. Gdy Steve Jobs prezentował pierwszego iPhone’a, w najludniejszych regionach globalnego południa niewielu zdawało sobie z tego sprawę.

Chiński gigant wchodzi do Polski, sklep kusi wyjątkowymi cenami. Klienci już zacierają ręce

Wątpliwości największych graczy

Według danych GSMA 55%, czyli około 4,3 mld ludzi jest w posiadaniu smartfonu. Bieżąca populacja, choć jej pomiar jest niezwykle trudny, wynosi według dużej części przedsiębiorstw trudniących się tego rodzaju analityką, 8 mld osób. To oznacza, że smartfonami posługuje się ponad połowa homo sapiens sapiens. Należy przy tym pamiętać, że globalny przyrost ludności szacuje się na około 80 mln ludzi rocznie.

Osobną kwestię stanowi to, z jakimi serwerami mogą połączyć internauci. W ciągu ostatniej dekady nie brakowało inicjatyw, aby w ten (satelitarny) albo inny (przewody podmorskie, albo drony) dostarczać połączenie z internetem tam, gdzie jest on utrudniony. Szybko okazało się, że np. Facebook, który opracował nawet program wykorzystujący szybowce, blokuje w ramach swojego ruchu wizyty użytkowników na stronach, które nie należą do Meta, Inc.

Ilość a jakość

Kwestia dostępu do nieocenzurowanego i takiego samego dla wszystkich internetu, tj. internetu powszechnego, wzbudza wątpliwości prawodawców. W USA od wielu lat trwa debata nad neutralnością ruchu sieciowego, we Francji i Wielkiej Brytanii na poważnie dywaguje się o zepsuciu kryptografii, a w Polsce szpieguje się  Pegasusem. Trudno jednak stwierdzić, aby te zabiegi mogły w jakimkolwiek obszarze zatrzymać masę 4,3 mld ludzi.