Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Klienci PKO BP zagrożeni, bank alarmuje. "Możesz stracić pieniądze"
Paula Drechsler
Paula Drechsler 13.10.2023 13:27

Klienci PKO BP zagrożeni, bank alarmuje. "Możesz stracić pieniądze"

bankomat
East News

PKO BP opublikowało ważny komunikat, w którym ostrzega swoich klientów przed trwającym atakiem cyberprzestępców. Sytuacja stanowi spore zagrożenie. Bank instruuje, jak się zachować i podkreśla, że to konieczne dla naszego bezpieczeństwa: “możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem”.

Oszuści atakują klientów banków

W dzisiejszym świecie, gdzie w dużej mierze polegamy na usługach cyfrowych, bankowość internetowa stała się normą, a transakcje przez sieć codziennością. Tym bardziej pojęcie bezpieczeństwa finansowego nabiera wyjątkowego znaczenia. Warto szczególnie wziąć pod uwagę różnego rodzaju próby podszycia się pod instytucje, takie jak np. właśnie banki. Ten złożony rodzaj przestępstwa, znany również jako "phishing bankowy", stanowi realne niebezpieczeństwo dla naszych środków finansowych i poufności naszych danych.

Choć regularnie CERT Polska – zespół powołany do reagowania na zdarzenia naruszające bezpieczeństwo w sieci informuje o kolejnych wykrytych zagrożeniach, to nierzadko i tak wiele osób pada ofiarą oszustów. Wpływa na to m.in. to, że w miarę jak technologie ewoluują, rozwijają się również nowe metody oszustw. W Dzień Bezpiecznego Komputera pisaliśmy na przykład o metodach phishingu z wykorzystaniem chociażby sztucznej inteligencji. Teraz PKO BP ostrzega o kolejnej próbie podszycia się pod instytucję.

Popularny lek pilnie wycofany z aptek. Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega, jest komunikat Polacy znów nabijani w butelkę. Ekspert podpowiada, jak radzić sobie z zagrożeniem

Komunikat PKO BP

Bank PKO BP umieścił na swojej stronie ostrzeżenie przed podszywającymi się pod instytucję oszustami, oto jego treść.

- Ostrzegamy przed nową kampanią spamu złośliwego. Fałszywe wiadomości podszywające się pod Bank mają temat „SZCZEGÓŁY POTWIERDZENIA TRANSAKCJI". W polu adresu fałszywej wiadomości znajduje się opis „PKO WEB BANKINGTransakcje [email protected]

To bardzo istotne, aby zwrócić uwagę na nadawcę wiadomości o takim tytule, albo innych, podobnych, które również nawiązują do usług banku. Nawet mało rzucające się w oczy tematy, takie jak zmiany wizualne strony czy aplikacji mogą okazać się podstępnymi działaniami hakerów. Ostrzega przed tym m.in. Millennium Bank, który wprowadza modyfikacje w widoku strony logowania, o czym niedawno pisaliśmy.

Poniżej publikujemy, jak wygląda przykładowy mail, który jest rozsyłany do klientów PKO BP.

Na co zwracać uwagę?

PKO BP podkreśla powagę sytuacji oraz doprecyzowuje, co wyróżnia fałszywą wiadomość w najnowszym ataku cyberoszustów.

- Bank nie jest autorem tych wiadomości. Wiadomość ma załączniki z podwójnym rozszerzeniem .pdf.gz albo .pdf.tar, które zawierają złośliwe oprogramowanie. Nie należy ich otwierać. Nie otwieraj załączników, nie klikaj w linki w tego rodzaju e-mailach. Jeśli klikniesz link, możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem. Celem kampanii jest infekcja komputerów złośliwym oprogramowaniem. Przykład fałszywego maila:

fałszywy mail podszywających się pod pko bp oszustów
PKO BP

Warto zapamiętać, że nasze bezpieczeństwo w sieci w ogromnej mierze zależy od nas samych.