Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Chiński gigant wchodzi do Polski, sklep kusi wyjątkowymi cenami. Klienci już zacierają ręce
Paula Drechsler
Paula Drechsler 14.10.2023 12:02

Chiński gigant wchodzi do Polski, sklep kusi wyjątkowymi cenami. Klienci już zacierają ręce

sklep
Ochama

W Polsce już niedługo ma zacząć działać bardzo popularny w Azji sklep. Chiński gigant ma kusić klientów przede wszystkim niskimi cenami oraz bardzo bogatą ofertą produktową. W asortymencie dostępne będą między innymi artykuły spożywcze, chemiczne, czy sprzęt elektroniczny i szeroka gama elementów związanych z wystrojem wnętrz.

Kolejny wielki sklep również dla polskich klientów

W środę 11 października br. chiński supermarket Ochama wystosował komunikat, w którym ogłoszono, że po pozytywnych testach w Holandii i rozwijaniu zasięgu sieci o kolejne europejskie punkty, sklep pojawi się niedługo również w innych krajach. Wśród nich znajduje się także Polska. Sieć Ochama będzie działać też na przykład w Czechach, Chorwacji, Irlandii, Grecji czy we Włoszech. Z czasem ma być obecna w sumie w 24 europejskich państwach.

Ochama należy do chińskiego giganta Jingdong (JD.com). Jest to przedsiębiorstwo oraz platforma zakupów online dla handlu typu B2C (firma - klient indywidualny). Jingdong powstało w 1998 roku, a działalność w ramach platformy internetowej rozwinięto w 2004 roku. Gigant znajduje się wśród największych platform zakupów typu B2C w Chinach, a teraz chce podbić także Europę. Od roku jedna z sieci JD, czyli właśnie Ochama, ma swoją siedzibę w Holandii, sklep stacjonarny znajduje się na przykład w Rotterdamie przy Vierhavensstraat. Sprzedaż rozwijała się tak dobrze, że zdecydowano o rozszerzeniu działalności na inne miejsca w Europie.

Czego możemy się spodziewać po ofercie sieci Ochama i kiedy wejdzie do Polski?

Klienci PKO BP zagrożeni, bank alarmuje. "Możesz stracić pieniądze" Bezpłatna telewizja dla każdego. Dodano cztery kolejne kanały po polsku za darmo

Niskie ceny i bogata oferta sklepu

Ochama to internetowy supermarket, który, jak wyjaśnia strefabiznesu.pl, działa zarówno w modelu online, jak i offline. Znaczy to tyle, że sklep pozwala na dostawę zakupionych produktów prosto do domu albo odbiór osobisty w wyznaczonym punkcie. Zakupów będzie można dokonywać przez dedykowaną platformę internetową, a oferta ma się wyróżniać niższymi cenami. Nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie będzie wyglądała kwestia sklepów stacjonarnych.

Czego można się spodziewać po ofercie poza tym, że koszt zamówień ma być mniej odczuwalny dla portfela, niż u konkurencji? Na ten moment wiemy na pewno, że wśród oferowanych towarów pojawi się żywność, kosmetyki, chemia, elektronika czy artykuły do wystroju wnętrz. Platforma udostępnia też różnego rodzaju promocje. 

Zamawiać można poprzez stronę internetową, jak i specjalną aplikację. Aby nieco bliżej zaznajomić się z tym, co Ochama ma już do zaoferowania w Europie, można zerknąć na stronę ochama.com i przejrzeć asortyment. Od razu rzuca się w oczy nawiązanie do takich platform, jak AliExpress, Temu, czy nawet Allegro.

Ochama nowy chiński sklep w polsce
ochama.com

Ekspansja na rynku europejskim, kiedy Ochama w Polsce?

Oferta sieci Ochama w Polsce prawdopodobnie nie będzie od razu bardzo bogata, raczej początkowo asortyment zostanie udostępniony w formie nieco okrojonej i z czasem będzie się poszerzał. Zamówienia z Polski ma obsługiwać na początku magazyn w Holandii. Serwis Wiadomościhandlowe.pl, powołując się na komunikat spółki, podaje ponadto, że: “Ochama aktywnie współpracuje z dostawcami w celu wprowadzenia dodatkowych elastycznych przedziałów czasowych odbioru dla większej wygody”. Operator podaje, że już teraz możliwy jest odbiór zamówień w aż 500 autoryzowanych punktach, a więc prawdopodobnie liczba ta wkrótce sporo wzrośnie.

Dokładna data debiutu sieci Ochama w Polsce nie została jeszcze podana, ale niewykluczone, że premiera platformy w naszym kraju będzie miała miejsce jeszcze w tym roku. Ekspansja sieci na europejski rynek to według serwisu mycompany.pl znak, że chińskie przedsiębiorstwa zajmujące się handlem internetowym dostrzegają spory potencjał w krajach europejskich. Polska ma być więc według wspomnianego źródła świadkiem rosnącej obecności chińskiego giganta w najbliższej przyszłości.