Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Płacisz abonament RTV? Jesteś w zdecydowanej mniejszości
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 28.05.2024 13:47

Płacisz abonament RTV? Jesteś w zdecydowanej mniejszości

telewizja
Fot. Unsplash/Jonas Leupe

Sprawozdania z działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za rok 2023 wykazały, że abonament RTV jest egzekwowany tylko 34,7 proc. Co więcej, skuteczność z roku na rok spada. Mimo to dyskusje o zmianach w finansowaniu mediów publicznych przycichły, a abonament będzie najpewniej pobierany także w 2025 r. 

Tylko 34,7 proc. płaci abonament RTV

Według danych KRRiT abonament RTV płaciło w 2023 r. 828 tys. osób, co stanowi niecałe 35 proc. wszystkich gospodarstw, które są do tego zobowiązane. Do tego należy doliczyć trudną do oszacowania, lecz najpewniej znacznie większą liczbę gospodarstw, w których odbiorniki w ogóle nie zostały zarejestrowane.

Według wyroku Najwyższego Sądu Administracyjnego z marca 2023 r. do opłacania abonamentu RTV są posiadacze wszystkich urządzeń, na których możliwe jest odbieranie publicznej telewizji i radia. Dotyczy to także smartfonów, tabletów i komputerów. W praktyce prawo stanowiące o obowiązku opłacania abonamentu RTV jest w dużej mierze martwe.

Jak oszczędzać wodę i prąd podczas korzystania ze zmywarki? Wielu popełnia prosty błąd

Wyniki gorsze z roku na rok

O coraz mniejszej zdolności państwa do egzekwowania uiszczania abonamentu RTV świadczą także dane z lat poprzednich przytaczane przez Business Insidera. O ile w zeszłym roku abonament opłacało 700 tys. osób do tego zobowiązanych, to w 2022 r. było ich 828 tys. W roku 2021 - ponad 900 tys. Niesłusznie byłoby zakładać, że liczba urządzeń RTV zmalała - po prostu abonament płaci coraz mniej osób.

Powodem takiego stanu rzeczy jest brak narzędzi pozwalających na egzekwowanie opłat. Odpowiada za to Poczta Polska, której kontrolerzy nie mogą jednak domagać się wejścia do mieszkań i domów w celu przeprowadzenia kontroli. Głosy z ministerstwa kultury do niedawna były jasne - abonament RTV nie spełnia swoich funkcji i należy go zlikwidować. To się jednak zmieniło.

Kolejne 3,5 mld zł na media publiczne

Na początku maja dymisję złożył minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz, który kandyduje do Parlamentu Europejskiego, podobnie jak Bogdan Zdrojewski, szef sejmowej komisji kultury. Tym samym głosy o zastąpieniu abonamentu RTV np. powszechną opłatą audiowizualną ucichły, ustalona została natomiast wysokość abonamentu na rok 2025 r.

Oznacza to, że opłata wizualna, która według zapowiedzi Zdrojewskiego mogłaby zastąpić abonament RTV już od 1 stycznia 2025 r., najpewniej nie wjedzie w życie. Ponadto rząd zdecydował, aby media publiczne dofinansować w celu realizacji działalności misyjnej kwotą 3,5 mld zł.

Źródło: businessinsider.com.pl