Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Rząd przeznaczy 3,5 mld zł na TVP i PR. Co z końcem abonamentu RTV?
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 25.05.2024 13:51

Rząd przeznaczy 3,5 mld zł na TVP i PR. Co z końcem abonamentu RTV?

tvp
Fot. materiały własne

Miały być zmiany w finansowaniu mediów publicznych i zniesienie abonamentu RTV, będzie 3,5 mld złotych dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Takich nakładów z budżetu państwa będzie do końca roku wymagać misja realizowana przez media publiczne. Czy oczekiwane zmiany w ogóle nadejdą?

Rząd przekaże 3,5 mld zł na media publiczne

Serwis wirtualnemedia.pl poinformował o decyzji resortu kultury w sprawie dofinansowania działalności mediów publicznych. Na jej misję zostanie przeznaczone w tym roku 3,5 mld złotych, a zatem jeszcze więcej niż władza wypłacała rocznie mediom publicznych w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Jak poinformował Andrzej Wyrobiec, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, kwota ta wynika z deklaracji samych rozgłośni, jakie zostały przedstawione Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Koszt realizacji misji został oszacowany na 3,5 mld zł, przy czym część z tych środków zostanie pozyskana ze sprzedaży reklam.

Abonament RTV. Te osoby są zwolnione z opłaty

“3,5 mld zł to poziom minimalny”

Wyrobiec wyjaśnia, że pieniądze zostały przekazane z budżetu państwa do KRRiT, a ta, zgodnie z zapisami ustawy okołobudżetowej zawetowanej przez prezydenta, miała dystrybuować je wśród rozgłośni zgodnie z ich potrzebami. Oprócz 3,5 mld media mają także otrzymać 600 mln zł z abonamentu RTV.

3,5 mld zł to poziom minimalny, który państwo polskie będzie musiało zrealizować, zmaterializować, aby misja publiczna była w Polsce właściwie realizowana - twierdzi wiceminister.

Co z opłatą audiowizualną?

Z ministerstwa nie napływają natomiast żadne nowe informacje dotyczące zmiany modelu finansowania mediów publicznych. Abonament, który opłaca nieco ponad 30 proc. zobowiązanych, miał zostać zastąpiony powszechną opłatą audiowizualną. Wygląda jednak na to, że prace nad tym pomysłem nie są już priorytetem w pracach ministerstwa kultury.

Źródło: wirtualnemedia.pl