Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Płacisz za dostęp do YouTube? Nie szkodzi, reklamy właśnie trafiły także do YouTube Premium
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 20.12.2023 14:54

Płacisz za dostęp do YouTube? Nie szkodzi, reklamy właśnie trafiły także do YouTube Premium

YouTube
Fot. NordWood Themes / Unsplash

Głównym z argumentów na rzecz wykupienia konta Premium na YouTube jest możliwość korzystania z serwisu bez konieczności oglądania reklam. A przynajmniej tak było dotychczas. YouTube podjął bowiem kolejne działania mające na celu maksymalizację za przychodów, które dotyczą także płacących za dostęp do serwisu.  

YouTube atakuje reklamami

W ciągu ostatnich tygodni użytkownicy YouTube’a wielokrotnie informowali o zmianach w sposobie wyświetlania reklam. Oczywiście zachodziły one w taki sposób, aby były one wyświetlane jak najczęściej lub jak najdłużej, co bezpośrednio przekłada się na wzrost przychodów platformy.

Serwis jest więc niedostępny dla użytkowników blokujących reklamy, same treści sponsorowane są coraz dłuższe, a w ostatnim czasie przerywane reklamami są nawet teledyski. I nie chodzi tu o przeplatanie klipów z reklamami na listach odtwarzania, lecz o przerywanie muzyki. Równolegle zachodzą wątpliwości, czy mechanizmy wykrywania dodatków stosowane przez YouTube są w ogóle zgodne z europejskim prawem.

Na YouTube pojawią się jeszcze dłuższe reklamy. Pominięcie możliwe dopiero po minucie

Reklamy trafiają do YouTube Premium

Teraz kolejni użytkownicy serwisu zgłaszają wyrazy irytacji na Reddicie. Co ciekawe, tym razem są to osoby płacące z wersję Premium usługi, a zatem wariantu pozbawionego reklam. Zauważyli oni bowiem, że mimo opłat YouTube i tak wyświetla im treści reklamowe. Co prawda nie przerywa nimi filmów, ale duże, agresywne reklamy są wyświetlane w samej aplikacji.

Jak widać na zrzucie zamieszczonym przez użytkownika WaddleDeebutInternet reklamy wyświetlane są na szczycie głównego ekranu aplikacji w wersji Premium i zajmują niemal połowę ekranu. Post został polubiony przez tysiące i użytkowników oraz został skomentowany setki razy, także przez innych posiadaczy konta Premium. W ich wypowiedziach powtarza się deklaracja: jeśli YouTube utrzyma tę formę wyświetlania reklam na płatnych kontach, to zrezygnują z subskrypcji.

Wszystko zgodnie z regulaminem

Co ważne, jak wynika z regulaminu płatnego wariantu YouTube, taka forma wyświetlania reklam nie stanowi żadnego naruszenia. Administracja deklaruje w dokumencie, że owszem, Premium jest pozbawione reklam, ale tylko tych wyświetlanych przed i podczas oglądania filmów. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, by zalać interfejs aplikacji treściami sponsorowanymi.

Zobacz też: Polacy rzucili się na tę usługę. Tylko do połowy grudnia skorzystało z niej prawie milion osób