Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Polacy uwielbiają tę markę smartfonów. Ich nowe flagowce właśnie miały premierę
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 27.10.2023 21:32

Polacy uwielbiają tę markę smartfonów. Ich nowe flagowce właśnie miały premierę

sklep xiaomi
Fot. domena publiczna

To jedna z największych sprzętowych premier na rynku mobilnym tej jesieni. Światło dzienne ujrzały smartfony Xiaomi 14 i Xiaomi 14 Pro – dwa flagowe modele niezwykle cenionego nad Wisłą producenta.

Jaki jest nowy Xiaomi 14?

Decyzja o tym, by nowe flagowce zaprezentować jeszcze tej jesieni, jest znacząca – w ten sposób mające dziś premierę urządzenia de facto jako pierwsze wyznaczyły standardy i stanowią zapowiedź tego, czego możemy się spodziewać po najbardziej zaawansowanych smartfonach w 2024 roku.

Zrzut ekranu z 2023-10-27 20-45-30.png
Fot. Xiaomi/Weibo

Na pierwszy plan wybija się oczywiście procesor. Xiaomi 14 jest bowiem pierwszym urządzeniem, w którym zastosowano procesor Snapdragon 8 trzeciej generacji, a zatem przedstawiciela kolejnej serii najwydajniejszych smartfonowych układów ARM. Oczywiście na wyniki testów trzeba będzie zaczekać, ale najpewniej to właśnie ten układ SoC trafi do przyszłorocznych flagowców.

Według Xiaomi nowy model ma się także wyróżniać 120-hercowym wyświetlaczem o przekątnej 6,36 cala. Co prawda w technologii jego produkcji nie ma tu większych rewolucji i nadal jest to ekran AMOLED-owy, niemniej uwagę mogą zwracać proporcje ekranu do obudowy na przednim panelu. Z góry ramka ma grubość tylko 1,61 mm, z dołu 1,71 mm, co ma być lepszym wynikiem niż w przypadku najnowszych iPhone’ów.

Polem do popisu był dla Xiaomi również aparat. Postawiono na opracowany w partnerstwie z Leicą układ 3 kamer – główną, ultraszeroką oraz tele. System ma maksymalną rozdzielczość 50 megapikseli i oferuje 2,3-krotny zoom optyczny.   

Produkt wart 1799 zł za darmo. By go odebrać, wystarczy zrobić tę jedną rzecz

Różnice w modelu Xiaomi 14 Pro

W przypadku Xiaomi 14 Pro nie sposób mówić o dużych różnicach w stosunku do podstawowego wariantu flagowca. Główna różnica to większy wyświetlacz – Pro jest nieco większy i ma ekran o przekątnej 6,73 cala.

Kolejna różnica to zastosowany układ kamer. Co prawda nadal ma on maksymalną rozdzielczość 50 megapikseli, niemniej ten w Xiaomi 14 Pro pozwala na zmianę przysłony w zakresie od f/1.4 do f/4.0. Oba modele dysponują 32-megapikselową kamerą przednią.

002p2Zyzly1hj9m9ihubaj61401hctjb02.jpg
Fot. Xiaomi/Weibo

Różnice występują także w kwestii akumulatora i zasilania. Bateria Xiaomi 14 ma pojemność 4610 mAh i może być ładowana z maksymalną mocą 60 watów przewodowo i 50 watów bezprzewodowo. W Xiaomi 14 Pro wszystkie wartości są nieco podbite – akumulator ma pojemność 4880 mAh, i obsługuje ładowanie 120-watowe i 50-watowe bezprzewodowo.

Oba urządzenia mają za to tyle samo pamięci operacyjnej i masowej. Jest to kolejno 16 GB i 1 terabajt. Jak nietrudno się domyślić, różni się też cena. Podstawowy model został wyceniony na 3999 juanów, czyli ok. 2310 zł, wariant Pro na tysiąc juanów więcej, co stanowi równowartość około 2887 złotych.

Kiedy Xiaomi 14 trafi do sprzedaży?

Jak widać po walucie, w jakiej zostały podane ceny, dzisiejsze wydarzenie – choć o charakterze globalnym – to premiera urządzeń na rynku chińskim. Niewykluczone, że modele, które trafią do Europy, będą się nieco różnić, np. konfiguracją wielkości pamięci. Na razie nie wiemy, kiedy nowe Xiaomi trafią do sprzedaży w Europie.