Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Potrzebujesz pomocy i dzwonisz na 112? Lepiej wybrać inny numer
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 27.04.2024 08:28

Potrzebujesz pomocy i dzwonisz na 112? Lepiej wybrać inny numer

pogotwie ratunkowe
Fot. East News/Wojciech Olkusnik

Ujednolicenie systemu połączeń alarmowych pod numerem 112 ma swoje wady. W stosunku do numerów bezpośrednich do konkretnych służb zachodzi minimalne opóźnienie, na które w sytuacjach szczególnie kryzysowych nie zawsze można sobie pozwolić. Dlatego w określonych przypadkach należy kontaktować się nadal bezpośrednio z numerem 999.

Numer 999 pozostanie aktywny

„Rzeczpospolita” informuje o decyzji rządu z rezygnacji z całkowitego zamknięcia numeru 999. Choć pierwotnie zakładano, że wszystkie służby będzie można zaalarmować pod numerem 112, to jednak opóźnienia wywołane koniecznością przełączania dzwoniących spowodowały, że pomysł ten porzucono. Numer 999 zostanie z nami do odwołania.

Stanowi tak projekt ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Dzięki niemu numer 999 będzie aktywny bezterminowo, co ma bezpośredni wpływ na to, jak należy korzystać ze 112.

Znajomy głos w słuchawce prosi o pieniądze? Policja ostrzega

Specyfika numeru 999

Dzwonienie pod 999 nadal jest najszybszym sposobem na uzyskanie pomocy medycznej i będzie tak również w przyszłości. Można dzięki niemu połączyć się bezpośrednio z dyspozytorami pomocy medycznej, co w najgroźniejszych dla życia lub zdrowia sytuacjach będzie trudne do przecenienia.

Dlatego w najpilniejszych przypadkach nadal zalecane jest, aby łączyć się od razu, bezpośrednio z numerem pogotowania ratunkowego – 999. Nie należy tego jednak nadużywać. Mowa o sytuacjach, kiedy kilka minut może zaważyć na tym, czy interwencja służb będzie spóźniona, czy nie. To z 999 należy się także łączyć, jeśli chcemy uzyskać jak najszybszą poradę w sytuacjach, gdy dochodzi do zatrzymania funkcji życiowych i potrzebny jest instruktaż np. w zakresie reanimacji.

Kiedy dzwonić pod 112?

„Rz” przywołuje dane, według których obsługa zgłoszenia za pośrednictwem numeru 112 może być nawet dwukrotnie dłuższa niż w przypadku bezpośredniego połączenia z 999. Konieczne może być bowiem dwukrotne zebranie wywiadu medycznego – raz przez operatora numeru 112, a następnie przez dyspozytora ratownictwa medycznego.

Z numeru 112 najlepiej jest korzystać, gdy potrzebujemy pomocy przy większych incydentach, np. wypadkach samochodowych, gdzie konieczna jest obecność pomocy medycznej, ale też policji czy straży pożarnej. Wówczas to 112 będzie optymalnym, szybszym rozwiązaniem, gdyż wszystkie służby zostaną powiadomione za jednym razem.

Oprócz utrzymania numeru 999 projekt ustawy stanowi także o możliwości uruchomienia nowych dyspozytorni w największych województwach oraz uznanie zespołów ratownictwa motocyklowego, dostępnych od 1 maja do 30 września, za oddzielne ambulanse, co przełoży się na zmiany w ich finansowaniu.

Źródło: rp.pl