Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Powrócił kultowy program. Wyłączy w Windowsie reklamy i szpiegowanie
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 04.07.2024 13:52

Powrócił kultowy program. Wyłączy w Windowsie reklamy i szpiegowanie

windows 11
Fot. Unsplash/Windows

Windows za sprawą funkcji Copilot wzbogacił się o wiele mechanizmów zbierających informację o aktywności użytkownika, co nie każdemu się podoba. Problem jest na tyle poważny, że zdecydowano, by przywrócić do życia kultowy program, dzięki któremu procesy śledzące użytkowników można wyłączyć kilkoma kliknięciami, a ponadto wyłączyć reklamy.

Powrót kultowego programu

XP-AntiSpy po raz pierwszy został opublikowany jeszcze w epoce, gdy tryumfu święcił Windows XP, czyli dwie dekady temu. Od początku przyświecały mu jednak te same założenia - dać użytkownikom prosty interfejs do wyłączenia wszystkich zbędnych funkcji systemu Microsoftu, także tych, które mogą śledzić jego aktywność.

Program powrócił w 2015 r., gdy jego twórca spostrzegł, że Microsoft znów za daleko zapędza się w rejony zagrażające prywatności użytkowników, tym razem na gruncie Windowsa 10. Historia się powtarza - XP-AntiSpy, a w zasadzie jego fork, właśnie powrócił, by po raz kolejny chronić użytkowników przed zbieraniem danych w Windowsie 11.

Jest nadzieja dla Windowsa 10. Wsparcie aż do 2030 roku

Jak działa XP-AntiSpy?

Obsługa programu jest bardzo prosta. Interfejs składa się z dwóch części - pierwsza to  lista funkcji XP-AntiSpy, a na druga to ich krótkie opisy. Dzięki temu wiemy, jakie konsekwencje - rzecz jasna poza odśmieceniem systemu i wyłączeniem zbierania danych - będzie miało wyłączenie tej czy innej pozycji.

Zastosowania nie ograniczają się do ochrony prywatności. Wyłączyć można reklamy wyświetlane w interfejsie Windowsa oraz liczne irytujące komunikaty i powiadomienia. Co ważne zwłaszcza w kontekście Windowsa 11 - można zdecydować, aby całkowicie wyłączyć elementy związane z implementacją w systemie “sztucznej inteligencji” Copilot. Wszystko to za pomocą jednego kliknięcia pola wyboru.

Jak korzystać z XP-AntiSpy?

Program jest dostępny całkowicie za darmo. Należy jednak mieć na uwadze, że do działania może wymagać wyłączenia funkcji SmartScreen, czego nie zaleca się mniej zaawansowanym użytkownikom. Zmiany mogą wymagać uprawnień administracyjnych, a ich dokonywanie jest możliwe wyłącznie na własną odpowiedzialność.