Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Program „Laptop dla nauczyciela”. Wiadomo, ilu uczących skorzystało z dopłat
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 20.02.2024 21:13

Program „Laptop dla nauczyciela”. Wiadomo, ilu uczących skorzystało z dopłat

laptop
Fot. Alexander Grey/Unsplash

Od października zeszłego roku nauczyciele w całym kraju mogli skorzystać z rządowego dofinansowania zakupu laptopa w ramach programu „Laptop dla nauczyciela”. Równolegle realizowany był program „Laptop dla ucznia”, który – jak już wiemy – nie będzie kontynuowany. Na dalszych losach „Laptopa dla nauczyciela” może zaważyć jego popularność.

Program „Laptop dla nauczyciela”

Bankier.pl podsumował dane dotyczące zainteresowania programem „Laptop dla nauczyciela”. Przypomnijmy, że dzięki niemu nauczyciele uczący na różnych poziomach kształcenia mogli skorzystać z dofinansowania w wysokości 2,5 tys. zł brutto, co nawet przy dzisiejszych cenach laptopów może stanowić znaczącą część środków niezbędnych do zakupu komputera.

Świadczenie jest jednorazowe i obejmuje tylko zakup komputera – nie można go wymienić na zakup urządzeń innych klas, nawet jeśli okazałyby się one nauczycielom bardziej przydatne niż pecet. Program jest realizowany w partnerstwie ze sprzedawcami. W przedsięwzięciu wzięło udział 4,4 tys. podmiotów zajmujących się sprzedażą elektroniki użytkowej.

Program "Laptop dla ucznia" zawieszony. Wkracza prokuratura

Skorzystała mniej niż połowa nauczycieli

Dane opublikowane na rządowych stronach wskazują na to, że program spotkał się z częściowym zainteresowaniem nauczycieli. Procedura uczestnictwa polegała na wygenerowaniu stosownego kodu w odpowiednim terminie, czego podjęło się 330 tys. nauczycieli. Rzecz w tym, że kod faktycznie został zrealizowany w celu zakupu laptopa przez znacznie mniej niż połowę z nich.

Od października 2023 r. laptop z kodem pochodzącym z programu „Laptop dla nauczyciela” kupiło 144 tys. osób. Jest to 41,6 proc. wszystkich uprawnionych do tego nauczycieli. Statystyki najlepiej prezentują się w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie kod zrealizowało 11,9 tys. nauczycieli, czyli 47,94 proc. Jeśli zaś chodzi o liczby bezwzględne, to rekord padł rzecz jasna w Mazowieckiem – zrealizowano 21,1 tys. kodów.

Zobacz także: Jak znaleźć zagubiony smartfon? Poradnik dla Androida i iOS-a

Do kiedy można wykorzystać kod?

Jest z całą pewnością za wcześnie, by podsumowywać program „Laptop dla nauczyciela”. Uprawnieni mają bowiem jeszcze wiele czasu na wykorzystanie swojego kodu, co może ich zachęcać do tego, by wybierać możliwie jak najnowsze urządzenia, które posłużą im jak najdłużej. Kody pozwalające na zakup laptopa w obniżonej cenie wygasają dopiero 31 grudnia 2025 roku.

Źródło: bankier.pl