Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Przechowujesz dane w ten sposób? Twoje pamiątkowe zdjęcia i nagrania… mogły już przepaść
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 23.09.2024 21:20

Przechowujesz dane w ten sposób? Twoje pamiątkowe zdjęcia i nagrania… mogły już przepaść

HDD
fot. Pxhere

Branża muzyczna boryka się z problemem, który może dotknąć każdego z nas i to bez względu na to, czy mamy coś wspólnego z muzyką, czy też nie. Wspólny mianownik jednak pozostaje, choć zupełnie inny. Chodzi o dyski twarde, które, jak pokazują niespodziewane problemy, właśnie przestają działać. Niestety, okazuje się, że popularne nośniki danych wcale nie są tak odporne na upływ czasu, jak mogło się wydawać. 

Muzyczny klops

Sprawę opisał serwis Mix, który przeprowadził rozmowę z Robertem Koszelą z firmy Iron Mountain, która zajmuje się przechowywaniem oraz niszczeniem danych. Iron Mountain zajmuje się między innymi archiwami należącymi do branży muzycznej. Zatrudniana jest do cyfrowej archiwizacji danych oraz tworzenia i zabezpieczania zarówno starych, jak i współczesnych nagrań. Chodzi o to, by zdobycze kultury nie przepadły z upływem czasu oraz by zawsze można ich było posłuchać w niezmienionej formie. 

Dyski twarde miały być tego gwarantem w przeciwieństwie do używanych dawniej taśm. Okazuje się jednak, że nadzieje wiązane z HDD były na wyrost. Jak bowiem przyznał Robert Koszela, gdy jego firma miała zrobić kopie zapasowe nagrań z lat 90-tych, okazało się, że jest poważny problem. Około jedna piąta dysków twardych z tamtego czasu okazała się popsuta i nienadająca się do odczytu zapisanych na nich danych. 

Szokujący raport - setki tysięcy imigrantów w Polsce. Rząd PiS dał im wizy bez weryfikacji

Nic nie jest wieczne

Chociaż dyski twarde z założenia są długowieczne, to ta cecha zależna jest od rozmaitych warunków. Wśród nich można wymienić samą jakość urządzenia, ale również warunki przechowywania oraz użytkowania. Ponadto by zapewnić danym możliwie wysokie bezpieczeństwo, co kilka lat warto przenosić dane na kolejny dysk. Ludzie z branży muzycznej robienie backupu danych co kilka lat uznali jednak za zbyt kosztowne i okazało się, że koszty mogą być przez to znacznie większe, niż mogliby przypuszczać. 

Najważniejsze dane wymagają zatem regularnego kopiowania i przenoszenia na kolejne nośniki, dotyczy to również obecnie używanych dysków SSD. 

Sprawdź swoje dane, zanim będzie za późno

Jak można przeczytać w serwisie Mix, doświadczenie przedstawicieli branży muzycznej powinno być ostrzeżeniem dla każdego, kto swoje cenne dane przechowuje na dyskach. Bez względu na to, czy są to rodzinne zdjęcia i nagrania, ważne dokumenty, służbowe archiwa czy cokolwiek innego – o dane trzeba dbać i należy zmieniać ich nośniki. W przeciwnym razie może się okazać, że jedyne co przechowujemy, to tak naprawdę nienadające się do niczego, puste, metalowe cegły. 

Wiele dysków może być uszkodzonych i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jeśli prowadzimy archiwum i przechowujemy dane na starych dyskach, warto sprawdzić, czy one nadal działają — powiedział Koszela.