Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Przelewy bankowe w Wielkanoc. Planowane są przerwy
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 28.03.2024 15:05

Przelewy bankowe w Wielkanoc. Planowane są przerwy

kobieta przy komputerze
Fot. Pixabay/StockSnap

Przypominamy, że warto pośpieszyć się z przelewami – Wielkanoc część sesji nie będzie realizowanych, przez co odbiorcy przekazów mogą otrzymywać je później, niż by sobie tego życzyli. Kluczowy jest zwłaszcza jeden dzień.

Kiedy dotrą przelewy?

Jak informuje cashless.pl, w nadchodzących dniach zajdą zmiany w działalności banków, także w obszarze przelewów krajowych. Należy pamiętać, że 1 kwietnia jest dniem wolnym od pracy. Nie będzie wtedy działał system Elixir. Krajowa Izba Rozliczeniowa zaleca, aby przelewów dokonać wcześniej.

W praktyce oznacza to, że czas na wysłanie przelewów mamy do godziny 16:00 w piątek, choć oczywiście najlepiej dokonać je znacznie wcześniejszej. Wszystkie przekazy zlecone po tej godzinie trafią do odbiorców dopiero we wtorek.

Sesje ELIXIR w PKO BP. Kiedy dojdzie przelew środków?

Elixir Express bez zmian

Dobre wieści są takie, że przerwa w pracy systemu Elixir nie obejmuje przelewów Elixir Express. One nadal będą działać w dotychczasowy sposób. Po zleceniu takiego przelewu środki trafią do odbiorcy w ciągu kilku sekund, niezależnie od dnia czy pory. Elixir Express działa przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu.

KIR przestrzega także przed ograniczeniami w działaniu systemu Euro Elixir, z którego użyciem przetwarzane są przelewy międzynarodowe w euro. W jego przypadku należy uwzględnić, że w części państw również piątek 29 marca, jest dniem wolnym od pracy.

Weryfikacja terminu przelewów

Aby mieć pewność, że przelewy dotrą na czas, można skorzystać z tabeli udostępnianej przez Krajową Izbę Rozliczeniową. Można ją znaleźć pod adresem expresselixir.pl. Za jej pośrednictwem można uzyskać informacje o tym, w jakich terminach ramach czasowych realizowane są tzw. przelewy natychmiastowe. Warto zwrócić uwagę, że niektóre banki nie oferują przelewów 24/7.

Źródło: cashless.pl