Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Wypłacała pieniądze z bankomatu. Na ekranie pojawił się niecodzienny komunikat
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 27.05.2024 18:02

Wypłacała pieniądze z bankomatu. Na ekranie pojawił się niecodzienny komunikat

bankomat
Fot. materiały własne redakcji

Policjantka znana z dzielenia się swoją wiedzą w mediach społecznościowych zdecydowała się na zaskakujący eksperyment. Chciała wypłacić pieniądze z bankomatu, ale efekt zadziwił nawet ją. Na ekranie urządzenia pojawił się nietypowy komunikat. - Warto, aby pojawiały się one zawsze - stwierdziła podinspektor Małgorzata Sokołowska.

Wypłacała pieniądze z bankomatu. To miała być część eksperymentu

Podinspektor Małgorzata Sokołowska od dawna kojarzona jest ze swojego profilu ”Z pamiętnika policjantki”. Swoją aktywnością w mediach społecznościowych stara się nie tylko tłumaczyć skomplikowane przepisy, ale także zwracać uwagę na bezpieczeństwo. Tym razem jej uwagę przyciągnęła kwestia gotówki. Policjantka zdecydowała się przeprowadzić eksperyment: co jest bezpieczniejsze — płatność kartą czy gotówką? Eksperyment przyniósł jednak zaskakujący efekt.

Zainstalował panele fotowoltaiczne. Teraz stanie przed sądem

”Obserwuję zachowanie postronnych osób”

Jak wytłumaczyła Małgorzata Sokołowska w swoich mediach społecznościowych, już wcześniej wiedziała, że dla niej płacenie gotówką oznacza mniejsze wydatki. Teraz jednak postanowiła celowo unikać płatności elektronicznych.

Wypłacam też częściej pieniądze z bankomatu i czasami robię to celowo w kilku transakcjach, równocześnie obserwując zachowanie postronnych osób. Robię to, aby oszacować, czy zwróci to czyjąś uwagę, czy też nie — wyjaśniła.

Dodała, że na wyniki eksperymentu przyjdzie nam jeszcze zaczekać. Opublikowała jednak ważny komunikat.

Nietypowy komunikat na ekranie bankomatu

Przy okazji jednak z transakcji polegającej na wypłacie gotówki, na ekranie bankomatu pojawił się interesujący komunikat:

STOP! Chcesz wpłacić gotówkę na żądanie służb lub banku? Nie rób tego - to może być prób oszustwa! Zadzwoń na 997 lub infolinię banku, aby to zweryfikować.

Co w nim takiego niezwykłego? Sokołowska przyznała, że mimo częstego korzystania z bankomatów, tylko raz zobaczyła ten komunikat. Podkreśla, iż na związaną z wypłatami kwestię bezpieczeństwa nie kładzie się dostatecznego nacisku. Jej zdaniem Polacy powinni być częściej ostrzegani przed możliwą próbą oszustwa.

Warto, aby pojawiały się one zawsze, bo cały czas mamy do czynienia z oszustwami metodą "na wnuczka — zaznaczyła.

źródło: kobieta.wp.pl