Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Przymusowe wyłączenia fotowoltaiki. Co to oznacza dla Polaków?
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 07.03.2024 14:05

Przymusowe wyłączenia fotowoltaiki. Co to oznacza dla Polaków?

Fotowoltaika
Fot. Pixabay/schropferoval

W Polsce narasta problem przymusowego odłączania farm fotowoltaicznych od sieci energetycznej. Ograniczenia w produkcji energii z odnawialnych źródeł stają się coraz bardziej powszechne, co stawia pod znakiem zapytania przyszłość branży OZE w kraju.

Przymusowe odłączanie farm fotowoltaicznych w Polsce

W Polsce coraz wcześniej dochodzi do przymusowych wyłączeń farm fotowoltaicznych z sieci, co staje się poważnym problemem w kontekście nadpodaży energii elektrycznej. Polskie Sieci Elektroenergetyczne zmuszone są do redukcji produkcji z OZE, co prowadzi do marnowania czystej i taniej energii. Pierwsze nakazowe wyłączenia w tym roku miały miejsce niedawno, kiedy nadpodaż energii osiągnęła 815 MW.

To urządzenie pożera najwięcej prądu. Mało kto o tym wie Tajny przycisk na kasach samoobsługowych. Do czego służy?

Konieczność reformy

Obecna sytuacja wymaga pilnej reakcji ze strony władz, w tym wprowadzenia strategii magazynowania energii. Rozwój magazynów energii mógłby rozwiązać problem nadpodaży energii oraz uniknąć przymusowych wyłączeń farm fotowoltaicznych. Konieczne jest zreformowanie systemu energetycznego, aby efektywniej zarządzać produkcją energii z OZE i unikać marnotrawstwa czystej energii.

Mamy archaiczny system energetyczny, który pozwala operatorowi jednym przyciskiem wyłączyć źródła OZE. Trzeba go jak najszybciej zreformować i zużyć energię tam, gdzie ktoś jej potrzebuje. Może być też zamieniona na inną energię, którą można zmagazynować, choćby na kilka godzin, gdy nadwyżki mocy już nie będzie ~ mówił w rozmowie wyborcza.biz Krzysztof Kochanowski, prezes Polskiej Izby Magazynowania Energii.

ZOBACZ TAKŻE: Żabka dostarczy twoje zakupy za pomocą robota. Dostawa w 15 minut

Polacy w obliczu wyzwań energetycznych

W obliczu rosnących problemów związanych z przymusowymi wyłączeniami farm fotowoltaicznych, polscy właściciele instalacji OZE podejmują działania na własną rękę. Zmagając się z ograniczeniami sieci energetycznych, coraz więcej osób wprowadza własne modyfikacje w swoich instalacjach, w tym m.in. zmiany w działaniu falowników.

Zjawisko to jest szczególnie widoczne w przypadku prosumentów, którzy chcą dostosować swoje instalacje do nowych warunków. Jednakże, samoistne modyfikacje mogą przyczynić się do powstania nowych problemów związanych z bezpieczeństwem i funkcjonalnością instalacji.