Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Rewolucja w płatnościach. Duże ułatwienie dla wielu Polaków
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 09.05.2024 18:10

Rewolucja w płatnościach. Duże ułatwienie dla wielu Polaków

płatność telefonem
Fot. Unsplash/David Dvořáček

W oficjalnym sklepie z aplikacjami na Androida, ale też grami, filmami i muzyką, pojawiła się nowa metoda płatności adresowana przede wszystkim do polskich użytkowników. W Google Play można już płacić BLIK-iem. Na razie system został jednak wdrożony w ograniczonym zakresie i na bardziej zaawansowaną integrację trzeba będzie zaczekać.

Partnerstwo PSP i Google

Spółka Polski System Płatności poinformowała, że BLIK-iem można już płacić za jednorazowe zakupy w Google Play. Możemy więc uiszczać opłaty za pobierane aplikacje, gry czy filmy. Cały proces bazuje na kodach BLIK.

W praktyce wystarczy rozpocząć kupno np. aplikacji w Google Play i jako metodę wybrać kod BLIK. Następnie należy wkleić kod wygenerowany w aplikacji bankowości elektronicznej i zatwierdzić transakcję. Tę potwierdzamy jeszcze w samej aplikacji banku i pobieranie się rozpocznie. Rozliczenie obciąży powiązany z usługą rachunek bankowy.

Lepiej nie rób tego, gdy wypłacasz z bankomatu. Można stracić pieniądze

Płatności jednorazowe BLIK w Google Play

Na razie jednorazowa płatność kodem jest jedyną możliwością opłacania zakupów w Google Play BLIK-iem. Jak dotąd nie zaimplementowano jeszcze możliwości trwałego przypisania konta do usług, przez co niemożliwe jest opłacanie BLIK-iem subskrypcji. Do tego nadal wykorzystywać można nadal wyłącznie karty płatnicze, także wirtualne, wystawiane przez banki.

Więcej na temat partnerstwa BLIK-a z Google mówi Magdalena Kubisa, dyrektorka rozwoju biznesu w Polskim Standardzie Płatności, operatorze BLIK-a:

Partnerstwo między BLIKIEM a Google to dla nas ważny krok w poszerzaniu dostępności naszego systemu płatności. BLIK stale zyskuje na popularności, stając się preferowanym sposobem rozliczeń wielu polskich konsumentów – szczególnie w kanale online. Dlatego sądzimy, że opcja zastosowania kodu BLIK w sklepie Google Play na pewno spotka się z entuzjastycznym przyjęciem użytkowników, dostarczając im korzyści i zwiększając wygodę procesu płatności.

Na razie nie jest jasne, kiedy będzie możliwe opłacanie BLIK-iem subskrypcji. Mimo to płatność z użyciem 6-cyfrowych kodów może się w wielu przypadkach okazać wygodniejsza niż korzystanie z kart płatniczych, jeśli te nie zostały wcześniej przypisane do Portfela Google.

Zbliżeniowy BLIK w iPhone’ach

Możliwość płacenia BLIK-iem w Google Play to druga duża nowość w systemie zaprezentowana w ostatnim czasie. Równolegle trwają bowiem prace nad zapewnieniem użytkownikom iPhone’ów możliwości płacenia BLIK-iem zbliżeniowo. W tej kwestii decydujący głos co do terminu i zakresu wdrożenia będą miały jednak same banki.