Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Rzecznik Prawo Obywatelskich o abonamencie RTV: konieczne pilne zmiany
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 15.02.2024 18:19

Rzecznik Prawo Obywatelskich o abonamencie RTV: konieczne pilne zmiany

kontroler
Fot. Iberion

Nie słabnie dyskusja na temat przyszłości abonamentu RTV. Choć potrzebę zmian dostrzegają w zasadzie wszystkie środowiska polityczne w kraju, tak zgody nie ma co do kształtu reform. Głos w tej sprawie zajął Rzecznik Prawo Obywatelskich Marcin Wiącek.

Abonament RTV czy opłata audiowizualna?

Mijają kolejne tygodnie rewolucji w mediach publicznych, a wciąż nie poznaliśmy ostatecznego pomysłu na ich finansowanie. Najpowszechniej występuje przekonanie, że abonament RTV w obecnym kształcie należy całkowicie zlikwidować. Zastąpić może go opłata audiowizualna.

Opłata audiowizualna miałaby być pobierana od każdego podatnika wraz z rocznym rozliczeniem z fiskusem. Znacznie spadłaby za to jego wysokość, która mogłaby za sprawą skuteczniejszej ściągalności wynosić ok. 8-9 zł. Choć kwestia ta była podnoszona już wielokrotnie, to o opłacie audiowizualnej częściej wypowiadają się komentatorzy czy  eksperci, niż przedstawiciele strony rządowej.

Koniec abonamentu RTV. Zamiast tego 432 zł rocznie?

Rzecznik Praw Obywatelskich o abonamencie RTV

Bierność kolejnych rządów zwróciła uwagę Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka, który otrzymuje w związku z tym liczne skargi. Stwierdza on wadliwość aktualnego systemu bazującego na pobieraniu abonamentu RTV wyłącznie od zarejestrowanych odbiorników przy jednoczesnej małej skuteczności kontroli, którą przeprowadzać mogą pracownicy Poczty Polskiej i Urzędów Skarbowych.

Dziś bowiem nikt nie ma obowiązku udzielania zgody kontrolerom na przeprowadzane przez nich czynności. W praktyce oznacza to, że pracownikom Poczty Polskiej można zwyczajnie odmówić wstępu do mieszkania i na tym ich możliwości się kończą. De facto nie ma zatem żadnej możliwości egzekwowania obowiązującego prawa, które stanowi, że płacić abonament RTV powinni wszyscy właściciele urządzeń, które mogą odbierać media publiczne.

Potrzebne gruntowne zmiany

W tle chaosu wyrosłego wokół przyszłego finansowania mediów publicznych nie sposób pominąć wyrok Najwyższego Sądu Administracyjnego, który stanowi, że abonament powinni płacić także wszyscy posiadacze smartfonów, tabletów oraz komputerów osobistych. To jedna kwestia drugorzędna, jeśli weźmiemy pod uwagę, że w ocenie RPO cały system zbudowany jest wadliwie i wymaga kompleksowej reformy. Takie stanowisko Ombudsmana zawarto także w liście do premiera Donalda Tuska.