Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Koniec abonamentu RTV. Zamiast tego 432 zł rocznie?
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 13.02.2024 14:10

Koniec abonamentu RTV. Zamiast tego 432 zł rocznie?

telewizor
Alehandra13/Pixabay

Wkrótce Polacy mogą być świadkami rewolucyjnych zmian w systemie opłat za media publiczne. Proponowana opłata audiowizualna, zastępująca tradycyjny abonament RTV, budzi wiele emocji i kontrowersji. Czy rzeczywiście będziemy płacić 432 złotych rocznie za dostęp do telewizji publicznej? Oto, co warto wiedzieć na ten temat.

Abonament RTV do likwidacji. Nowy model finansowania mediów publicznych

W 2025 roku Polacy mogą być świadkami rewolucji w systemie opłat za media publiczne. Zgodnie z nowym modelem proponowanym przez autorów, zamiast tradycyjnego abonamentu RTV, obywatele będą opłacali audiowizualną składkę miesięczną w wysokości około 9 złotych od osoby. W efekcie, roczna kwota dla rodziny czteroosobowej może sięgnąć 432 złotych. 

9 zł miesięcznie x 12 miesięcy x 4 osoby = 432 zł

Nowy system ma na celu bardziej sprawiedliwe rozłożenie obciążeń finansowych, zwłaszcza w kontekście współczesnych realiów rodzinnych, gdzie często dorosłe dzieci pozostają pod dachem rodziców z powodu trudności finansowych związanych z rynkiem nieruchomości.

Kierowcy chętnie korzystają z Yanosika. Czy to legalne? WhatsApp przechodzi zmianę. Co to oznacza dla użytkowników?

Nowa opłata audiowizualna. Zwolnienia dla młodych i osób wykluczonych z Internetu

Jednym z kluczowych elementów proponowanej zmiany jest zwolnienie z opłaty audiowizualnej osób do 26 roku życia. W związku z tym, młodzi ludzie, niezależnie od statusu zawodowego czy edukacyjnego, będą zwolnieni z tego obowiązku. Ponadto, istnieje możliwość uniknięcia opłaty dla tych, którzy nie korzystają z urządzeń takich jak komórka czy laptop, poprzez złożenie specjalnego oświadczenia.

ZOBACZ TAKŻE: Wydali gigantyczną kwotę na rządową aplikację. Skorzystało 8 osób

Opłata audiowizualna czy finansowanie z budżetu. Alternatywy finansowania mediów publicznych

Nowy model opłaty audiowizualnej poddaje także pod dyskusję kwestię finansowania mediów publicznych. Zamiast opłat bezpośrednich od obywateli, możliwe jest finansowanie z budżetu, zgodnie z ustaloną ustawowo procentową stawką od PKB. Decyzja w tej sprawie będzie leżała w gestii polityków i decydentów, z Bogdanem Zdrojewskim na czele Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Propozycja wprowadzenia opłaty audiowizualnej jako zamiennika tradycyjnego abonamentu RTV wzbudza wiele dyskusji i kontrowersji. Wprowadzenie nowego systemu może przynieść zmiany w sposobie finansowania mediów publicznych, uwzględniając aktualne realia społeczne i technologiczne. Ostateczne decyzje w tej sprawie pozostają w rękach polityków i instytucji odpowiedzialnych za kształtowanie polityki medialnej w Polsce.