Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Samsung gra na sentymentach. Nowy smartfon nawiązuje do klasyka sprzed lat
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 30.10.2023 12:17

Samsung gra na sentymentach. Nowy smartfon nawiązuje do klasyka sprzed lat

Samsung ZFlip5 Retro
Fot. Samsung

Samsung to od wielu lat lider rynku smartfonów z Androida z udziałami na poziomie sięgającym 20%. Koreański producent właśnie zaprezentował nowe urządzenie, które garściami bierze z przeszłości, a konkretniej z 2003 roku i epocki telefonów z klapką. Oto Samsung ZFlip5 Retro.

Smartfonowa hauntologia

Czas, kiedy korzystaliśmy ze zwyczajnych telefonów komórkowych, a nie zaawansowanych smartfonów dla wielu jest otoczony sentymentem. Ten próbował próbowała zagospodarować firma HMD Global, kupując prawa do marki Nokia. Po kilku odświeżeniach, między innymi kultowej Nokii 3310, trudno stwierdzić, aby zakończyło się to sukcesem. Zamiast nowego podejścia do klasyki otrzymaliśmy niedopracowane ciekawostki.

Galaxy-Z-Flip5-Retro_dl2.jpg
Fot. Samsung

Zgoła inaczej do tego zagadnienia podchodzi teraz Samsung. Na tapet wzięto kultowy telefon z klapką z 2003 roku – model SGH-E700, który zachwycał w czasie swojej świetności zewnętrznym ekranem, na którym można było podejrzeć widok z kamery. Samsung postanowił wykorzystać ogromną popularność SGH-E700 oraz sentymenty jego posiadaczy i poinformował, że do sprzedaży trafi nowa odsłona modelu ZFlip5 o nazwie Retro.

Niepewne losy kultowej marki. Ich telefony mogą ostatecznie zniknąć z rynku

Nowoczesność pod maską i retro stylistyka

Mowa więc o zmodyfikowanym wariancie jednego z najbardziej zaawansowanych składanych smartfonów dostępnych w tej chwili na rynku. Urządzenie wyposażone jest w dwa wyświetlacze i – podobnie jak SGH-E700 – jest składane. Na tym podobieństwa się kończą: ZFlip 5 wyposażony jest w procesor Snapdragon 8 Gen 2, 8 GB RAM-u i 256 lub 512 GB pamięci wewnętrznej. Do tego dodajmy kamerę 4K nagrywającą w 60 klatkach na sekundę, w 960 klatkach przy rozdzielczości HD i w 24 przy 240 w FullHD. Istny potwór.

Galaxy-Z-Flip5-Retro_dl3(1).jpg
Fot. Samsung

W czym zatem tak zaawansowane urządzenie ma przypominać prosty telefon z klapką? Cóż, przede wszystkim wzornictwem. W odsłonie Retro ZFlip5 będzie miał obudowę w tych samych kolorach, co SGH-E700, którą ponadto będzie można dodatkowo dostosować do własnych potrzeb z użyciem ozdób i pomniejszych akcesoriów nawiązujących do epoki. Ponadto przygotowano specjalny retro motyw dla nakładki oraz pixelartową tapetę na ekran zewnętrzny.

Dostępność ZFlip5 Retro

Jak widać, Samsung gra na sentymentach przede wszystkim estetyką, wzornictwem, a nie decydując się na pełnoprawną podróż w czasie. Tęsknota za miniony bywa jednak bezcenna i nie ma wątpliwości, że zaawansowany, nowoczesny smartfon mrugający do stylistyki retro znajdzie swoich amatorów. Może ich jednak czekać utrudnienie – ZFlip5 Retro trafi wyłącznie na rynki koreański, brytyjski, francuski, niemiecki, hiszpański i australijski. Limitowaną odsłonę będzie można zamówić wyłącznie na samsung.com