Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Sesje ELIXIR w PKO BP. Kiedy dojdzie przelew środków?
Redakcja Tech.BiznesINFO
Redakcja Tech.BiznesINFO 22.03.2024 11:42

Sesje ELIXIR w PKO BP. Kiedy dojdzie przelew środków?

PKO BP
Fot. materiały własne

Przelewy pieniędzy pomiędzy bankami nie są realizowane natychmiastowo. Każdy bank, także PKO BP, określa przedziały czasowe, w których realizowana jest wysyłka i odbiór środków. Dostępne są także przelewy natychmiastowe, jednak w ich przypadku często trzeba się liczyć z dodatkowymi opłatami. Na szczęście jest na to sposób.

Przelewy wychodzące z innych banków

Gdy dokonujemy przelewu wychodzącego z banku PKO BP, warto wiedzieć, kiedy bank zrealizuje zlecenie. Jeśli dysponujemy informacjami, jaki bank prowadzi rachunek odbiorcy, można te informacje zestawić i poinformować osobę, której pieniądze chcemy przelać o spodziewanym terminie, w którym otrzyma środki. Sesje wychodzące ELIXIR w PKO BP prezentują się następująco:

  • I sesja ELIXIR – godzina 8:00,
  • II sesja ELIXIR – godzina 11:45,
  • III sesja ELIXIR – godzina 14:30.

PKO BP zastrzega, że przelew po godzinie 14 bez wskazania przyszłej daty realizacji obciąży rachunek automatycznie z datą zlecenia, jednak odbiorca otrzyma środki dopiero w pierwszej sesji dnia następnego.

Rewolucja w PKO BP. Chcą pozbyć się fizycznych kart płatniczych

Przelewy przychodzące z innych banków

Analogicznie sprawy mają się z wychodzącymi sesjami ELIXIR, czyli sytuacjami, kiedy to my oczekujemy na przelew. W PKO BP można się ich spodziewać w następujących porach:

  • I sesja ELIXIR – godzina 11:30,
  • II sesja ELIXIR – godzina 15:10,
  • III sesja ELIXIR – godzina 17:30.

Warto pamiętać, że oba rodzaje przelewów są obsługiwane wyłącznie w dni robocze.

Przelewy natychmiastowe

Inaczej jest jednak z przelewami natychmiastowymi. W menu przelewu na numer konta odbiorcy należy wybrać opcję przelew natychmiastowy. Wówczas środki dotrą do odbiorcy w ciągu kilku sekund, także w weekendy. Trzeba za to jednak dopłacić: PKO BP pobiera opłatę w wysokości 4,99 zł za przelew natychmiastowy zlecony w bankowości elektronicznej i z poziomu aplikacji mobilnej oraz 11,99 zł przy złożeniu dyspozycji w placówce banku lub za pośrednictwem infolinii.

Jest jednak sposób na to, aby odbiorca otrzymał środki natychmiast, także w weekendy, a bank nie pobierze za to żadnych opłat. Można tego dokonać z użyciem systemu BLIK. Górny limit przelewu BLIK-iem na telefon wynosi 500 zł, zaś gotówkowy – 5 tys. zł.