Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Spółka Dominiki Kulczyk z nową inwestycją. Piekło zlokalizowane jest w Wielkopolsce
Paula Drechsler
Paula Drechsler 23.08.2023 08:32

Spółka Dominiki Kulczyk z nową inwestycją. Piekło zlokalizowane jest w Wielkopolsce

dominika kulczyk
Fot. Wojciech Olkusnik/East News

Grupa Polenergia, spółka kierowana przez Dominikę Kulczyk, uruchomiła właśnie kolejną potężną inwestycję. Biznes otrzymał nazwę Piekło i jest usytuowany w Wielkopolsce. Na działalności projektu skorzystać ma nawet 20 tys. gospodarstw domowych.

Firma Kulczyk ze świetnymi wynikami i nowymi projektami

Należąca do Dominiki Kulczyk spółka Polenergia, która jest polską prywatną grupą energetyczną, zajmującą się wytwarzaniem energii z odnawialnych i gazowych źródeł, wystartowała z kolejną inwestycją. Kolejne projekty nie dziwią, ponieważ firma odnosi sukcesy finansowe. Jak podaje portal Money.pl, w całym pierwszym półroczu 2023 roku skorygowany zysk netto Grupy Polenergia wyniósł 169,8 mln zł. To zwiększenie wyników rok do roku o 50,8 mln zł. Natomiast według informacji serwisu wnp.pl, firma w 2022 r. osiągnęła przychody w wysokości 7,08 mld zł, co było wówczas najwyższym wynikiem w historii spółki. Zyski były wyższe o 3,09 mld zł w stosunku do 2021 r. 

Na stronie przedsiębiorstwa można przeczytać, że Polenergia Obrót specjalizuje się “w hurtowym obrocie energią elektryczną, gazem, prawami majątkowymi, uprawnieniami do emisji CO2 oraz gwarancjami pochodzenia. Prowadzi działalność na rynku polskim, niemieckim, czeskim, słowackim, węgierskim i ukraińskim. Oferuje również szeroką gamę produktów i usług dedykowanych odbiorcom przemysłowym i producentom zielonej energii”.

Teraz spółka Kulczyk wystartowała z nową inwestycją, która otrzymała nazwę Piekło.

Wielkie oszustwo o znamionach piramidy finansowej w Polsce. Wprowadzali klientów w błąd, tysiące osób zainwestowało Popularny w Polsce bank wprowadza ważne zmiany. Obejmą niemal 7 milionów Polaków

12 lądowa elektrownia wiatrowa spółki

- Portfel farm wiatrowych i fotowoltaicznych Polenergii znów się powiększa. Dzięki uruchomieniu FW Piekło rośnie nie tylko moc wytwórcza grupy, ale także możliwości związane z dostarczaniem czystej, zielonej energii naszym klientom. Najnowsza elektrownia wiatrowa Polenergii jest w stanie zasilić nią nawet 20000 gospodarstw domowych. To kolejny krok na naszej drodze do budowy zeroemisyjnej gospodarki – mówi dr Michał Michalski, prezes zarządu Polenergia S.A, cytowany przez Money.pl.

Do tej pory portfel w lądowej energetyce wiatrowej spółki składał się z 11 farm onshore (lądowych) o łącznych możliwościach w wysokości 435,4 MW mocy zainstalowanej, podaje portal Cleaner Energy. Farmą wiatrową, która została uruchomiona przed elektrownią Piekło, była Dębsk, o mocy 121 MW. To jedna z największych w Polsce farm energetyki wiatrowej, podkreśla serwis.

Polenergia na oficjalnej stronie przekazuje, że projekt Farmy Wiatrowej Piekło jest realizowany przez spółkę celową Polenergia Farma Wiatrowa 16 Sp. z o.o., a elektrownia jest zlokalizowana na terenie powiatu międzychodzkiego, w gminie Międzychód, w obrębach ewidencyjnych Tuczępy, Mnichy, Kamionna oraz na terenie gminy Kwilcz, w obrębie Mechnacz. Wybór padł więc tym razem na Wielkopolskę.

Nowa farma wiatrowa spółki składa się z 6 turbin o łącznej mocy 13,2 MW, informuje serwis wnp.pl. Docelowo miało być ich więcej, portal Cleaner Energy podał, że: “Projekt FW Piekło ma ponad 10 lat, w 2012 r. przeszedł procedurę oceny oddziaływania na środowisko (OOŚ). Procedura zakończyła się wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zezwalającej na budowę do 14 turbin wiatrowych oraz niezbędnej infrastruktury”. Ostatecznie zmniejszono ich liczbę. 

Szacowana roczna produkcja farmy ma osiągać ok. 40 GWh. Tak jak podał prezes zarządu, wytwarzanie takiej ilości energii powinno starczyć na pokrycie zapotrzebowania energetycznego w nawet 20 tys. domach.

Wzrost wytwórstwa energii z farm wiatrowych

Zgodnie z ustaleniami przekazanymi przez portal wnp.pl, uruchomienie farmy wiatrowej Piekło sprawiło, że zielone moce wytwórcze Polenergii z tego typu źródła oraz z farm fotowoltaicznych wzrosły z 435,4 MW do niemal 500 MW. 

Money.pl wyjaśnia, że w przypadku mocy poszczególnych turbin wiatrowych z rodzaju Vestas V110 zamontowanych na Farmie Wiatrowej Piekło jest to 2,2 MW. Jedna turbina, która pracuje w pełnej mocy, potrafi  w ciągu zaledwie minuty wyprodukować energię potrzebną do przemieszczenia się samochodem z napędem elektrycznym na odległość aż 200 km. Portal informuje, że gondole wiatraków zamontowane są na wysokości 110 metrów od ziemi. Średnice łopat również mają po 110 metrów. Jeśli chodzi o łączną wysokość każdego z wiatraków (licząc z łopatami), wychodzi 165 metrów. 

Serwis Cleaner Energy ustalił, że choć Polenergia nie podała wartości projektu Piekło, to bazując na historii ostatnich transakcji rynkowych, można szacować ją na co najmniej 26,4 mln euro (ok. 120 mln zł). Budowa była sfinansowana przez mBank (77 mln zł kredytu inwestycyjnego oraz 11 mln zł kredytu VAT w okresie budowy).

Polenergia planuje również uruchomienie Farmy Wiatrowej Grabowo. Elektrownia o planowanej mocy 44 MW będzie działać w powiecie kolneńskim na Podlasiu. Zakończenie budowy FW Grabowo planowane jest do końca 2023 roku.