Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > PESEL zastrzegło już 2,7 mln Polaków. Ważne zmiany od 1 czerwca
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 24.05.2024 13:53

PESEL zastrzegło już 2,7 mln Polaków. Ważne zmiany od 1 czerwca

dowód osobisty
Fot. East News/ARKADIUSZ ZIOLEK

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski przypomniał o możliwości zastrzeżenia PESEL oraz podzielił się nowymi statystykami. Termin nie jest przypadkowy - już 1 czerwca wejście w życie prawo zobowiązujące podmioty finansowe do weryfikacji zastrzeżenia.

2,7 mln Polaków już zastrzegło PESEL

Wicepremier poinformował, że od 17 listopada 2023 r., kiedy uruchomiono usługę, PESEL zastrzegło już 2,7 mln osób. Podczas konferencji przedstawiciele resortu zachęcali kolejnych obywateli, wymieniając faktyczne korzyści płynące z takiego rozwiązania:

Gdy nasz PESEL jest zastrzeżony, oszuści nie powinni móc wykorzystać naszych danych, aby zawrzeć umowę, np. na kredyt. Od 1 czerwca 2024 r. obywatele z zastrzeżonym PESEL-em, którzy padną ofiarą oszustwa i ktoś weźmie kredyt na ich dane, nie będą musieli spłacać takiego kredytu.

Już za nieco ponad tydzień wszystkie instytucje finansowe będą zobowiązane do każdorazowej weryfikacji numerów PESEL wnioskujących o kredyty i pożyczki w Rejestrze Zastrzeżeń Numerów PESEL. Jeśli mimo to dojdzie do bezprawnego wykorzystania zastrzeżonych danych, właściciel PESEL-u nie będzie musiał spłacać zobowiązań bez konieczności udowadniania, że to on nie on je zaciągnął.

Nowość w mObywatelu. Skorzystają z niej miliony Polaków

Jak zastrzec PESEL?

Zastrzeżenia numeru PESEL można dokonać w serwisie gov.pl oraz aplikacji mObywatel. Można to także zrobić osobiście w urzędzie gminy. Należy pamiętać, że włączenie blokady powoduje, że korzystać z niego nie będzie mógł nikt, łącznie z posiadaczem danych. Na szczęście odblokowanie na doraźną potrzebę zajmuje chwilę i ma natychmiastowy skutek.  

Nawet z zastrzeżonym numerem PESEL można dalej załatwiać sprawy urzędowe, korzystać z usług medycznych, brać udział w wyborach, korzystać z Profilu Zaufanego, przekraczać granicę i kupować bilety lotnicze, korzystać z usług Poczty Polskiej oraz wykonywać takie czynności służbowe, jak zawieranie umów w pracy.

Kiedy wycofać zastrzeżenie PESEL

Zastrzeżenie PESEL uniemożliwia korzystanie z usług firm i instytucji finansowych, przede wszystkim banków i instytucji kredytowych. Dotyczy to także zawierania umów na płatności ratalne. Ponadto obowiązkiem weryfikacji będą objęci notariusze, co przy zastrzeżonym PESEL-u uniemożliwi zawarcie umowy o kupnie lub sprzedaży nieruchomości. Zablokowana zostanie także możliwość zawierania umów z operatorami telekomunikacyjnymi.