Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > Tak można zdobyć specjalne przywileje i jeszcze skorzystać na tym finansowo. Wystarczy kilka kroków
Paula Drechsler
Paula Drechsler 22.08.2023 08:23

Tak można zdobyć specjalne przywileje i jeszcze skorzystać na tym finansowo. Wystarczy kilka kroków

pieniądze
East News

W tym sektorze jest mnóstwo ofert pracy, często nie trzeba mieć żadnego doświadczenia ani specjalnego wykształcenia, ale jest też możliwość rozwoju i nabywania specjalnych uprawnień. 22 sierpnia obchodzimy Dzień Pracownika Ochrony. Wydarzenie to jest nieoficjalnym świętem, które celebruje się od 1997 roku, a przypada w rocznicę wprowadzenia ustawy o ochronie osób i mienia. Szukasz pracy lub chcesz się przekwalifikować? Zwróć uwagę na ten dział. Ile zarabia w Polsce pracownik ochrony i jak nim zostać?

Kto to jest pracownik ochrony? Obowiązki

Pracownik ochrony to osoba zatrudniona w celu zapewnienia bezpieczeństwa, ochrony mienia, osób oraz miejsc pracy. Głównym zadaniem osoby na tym stanowisku jest monitorowanie i reagowanie na potencjalne zagrożenia, aby zapobiegać kradzieżom, wandalizmowi, atakom czy innym sytuacjom niebezpiecznym. Praca tego typu może obejmować wiele różnych obowiązków i zadań, w zależności od charakteru miejsca zatrudnienia i specyfiki obiektu, który ma być objęty nadzorem. W dodatku obecnie pracownik ochrony nie musi pracować stacjonarnie w danym obiekcie, ponieważ istnieją formy monitoringu zdalnego. Dzięki temu możliwa jest komfortowe działanie z biura wyposażonego w system alarmowy i kamery. Aby zostać licencjonowanym pracownikiem ochrony, należy posiadać odpowiednie uprawnienia. W wielu przypadkach zatrudnienie w ochronie nie wymaga jednak ani specjalnego wykształcenia, ani doświadczenia, jest więc dobrym wyborem również dla osób, które dopiero zaczynają karierę, lub chcą sobie dorobić.

- Dla mnie to teraz w zasadzie jedyna możliwość tak wygodnej pracy, ze względu na wiek. Ale moja zmienniczka to studentka, dorabia sobie. Oczywiście, są czasem sytuacje stresujące, ale po to mam tutaj specjalne guziki. Nie mogę dokładnie powiedzieć, co i jak działa, to tajemnica zawodowa. Ale przez większość czasu siedzę na dyżurce i doglądam wszystkiego za pomocą tych monitorów — powiedział pan Ryszard, pracownik ochrony na jednym z zamkniętych osiedli w Warszawie. 

Precyzując, zgodnie z Ustawą o ochronie osób i mienia, pracownikiem ochrony jest taka osoba, która znajduje się na liście jako kwalifikowany pracownik ochrony fizycznej lub zabezpieczenia technicznego. Taka osoba jest m.in. odpowiedzialna za ochronę w ramach wewnętrznej służby ochrony lub za działania na rzecz przedsiębiorcy posiadającego koncesję na prowadzenie działalności gospodarczej, która dotyczy usług ochrony osób i mienia. Ustawa wskazuje też, że pracownikiem ochrony może być osoba, która nie znajduje się na liście, a więc działa jako pracownik ochrony bez licencji i wykonuje zadania należące do pracownika ochrony na rzecz przedsiębiorcy posiadającego koncesję. Niekwalifikowany pracownika ochrony ma znacznie ograniczone prawa w porównaniu do pracownika z kwalifikacjami, a co za tym idzie, otrzymuje niższe wynagrodzenie, jednak to wciąż dobry kierunek dla wielu osób.

Oto kilka przykładów zadań, które należą do obowiązków ochroniarza zależnie od modelu zatrudnienia, bazując na ofertach pracy publikowanych pod hasłami takimi jak "pracownik ochrony Warszawa", "pracownik ochrony fizycznej", "pracownik ochrony bez licencji", czy "pracownik ochrony z orzeczeniem":

  • Monitorowanie: Pracownik ochrony może monitorować teren za pomocą systemów monitoringu wizyjnego, kamer CCTV oraz innych narzędzi, aby wykryć potencjalne zagrożenia lub działania niepożądane. 
  • Kontrola dostępu: Osoba na takim stanowisku może kontrolować dostęp osób do chronionego obiektu, zapewniając, że tylko uprawnione osoby mają możliwość wejścia. 
  • Ostrzeganie i reagowanie: Jeśli zostanie wykryte zagrożenie lub podejrzane zachowanie, ochroniarz może podjąć odpowiednie kroki, takie jak ostrzeganie osób związanych z obiektem lub wezwanie pomocy, na przykład policji lub służb medycznych. 
  • Patrole: Zatrudniony w tym sektorze, może przeprowadzać regularne patrole w określonych obszarach w celu zapobiegania niepożądanym sytuacjom. 
  • Zabezpieczanie obiektu: Ochroniarz może sprawdzać, czy wszystkie drzwi, okna i inne wejścia są właściwie zamknięte i zabezpieczone, aby uniknąć włamań. 
  • Pomoc w sytuacjach awaryjnych: Zatrudniony może być przeszkolony do udzielania pierwszej pomocy lub wzywania pomocy medycznej w sytuacji wypadków, lub innych nagłych przypadków. 
  • Ochrona imprez i zgromadzeń: W przypadku imprez masowych lub innych zgromadzeń, osoba odpowiedzialna za ochronę może dbać o utrzymanie porządku, zapobiegać incydentom oraz zapewniać bezpieczeństwo uczestników. 
  • Prowadzenie raportów: taki człowiek może też prowadzić raporty na temat swoich działań, wykrytych zagrożeń oraz wszelkich incydentów. 

Praca w ochronie może odbywać się w różnych miejscach, takich jak biura, sklepy, centra handlowe, lotniska, obiekty sportowe czy tereny przemysłowe, jak również stacjonarnie z biura lub z domu. Istotne jest, aby taki człowiek był przed rozpoczęciem pracy odpowiednio przeszkolony w zakresie procedur bezpieczeństwa przez pracodawcę lub klienta, a także by znał właściwe protokoły reagowania na różne sytuacje oraz potrafił zachować spokój i profesjonalizm w trudnych momentach. Jak znaleźć taką pracę i ile można zarobić?

Oszuści podszywają się pod PKO BP. Wystosowano ważny apel do klientów banku Tu warto pracować, by sporo zarabiać. Poznaj listę najlepiej płatnych zawodów w Polsce, wypłaty to nawet 30 tys. zł

Pracownik ochrony fizycznej, z bronią, kwalifikowany i bez licencji

Jak zostać pracownikiem ochrony? Najłatwiej szukać pracy jako ochroniarz, posługując się portalami internetowymi, na których umieszczane są ogłoszenia o pracę. Na wielu serwisach z takimi ofertami można znaleźć propozycje związane z pracą w ochronie. Wbrew pozorom praca jako ochroniarz osób i mienia jest bardzo mocno poszukiwana, a tacy pracownicy są wysoce pożądani, dlatego też ofert w tej gałęzi rynku nie brakuje. 

Ile zarabia pracownik ochrony? Według podsumowania przygotowanego przez serwis Wynagrodzenia.pl osoba pracująca w ochronie zarabia średnio 3 650 zł brutto. Zgodnie z analizą przeprowadzoną przez firmę Sedlak & Sedlak maksymalne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi natomiast nawet 4 900 brutto. Według statystyk, na stanowisku ochroniarza najwięcej mogą zarobić chętni w województwie dolnośląskim. Serwis Wynagrodzenia.pl podaje takie dane: “Co drugi pracownik ochrony otrzymuje pensję od 3 200 PLN do 4 900 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych pracowników ochrony zarabia poniżej 3 200 PLN brutto. Na zarobki powyżej 4 900 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych pracowników ochrony”.

Wynagrodzenia.pl zestawienie wysokości zarobków ochroniarzy w Polsce

Można przebierać w różnych rodzajach pracy w ochronie, np. jako pracownik ochrony kwalifikowany, również taki, który ma pozwolenie na broń, albo pracownik ochrony bez licencji. Zgodnie z polskim prawem o wciągnięcie na listę kwalifikowanych pracowników ochrony może starać się tylko taka osoba, która spełnia warunki określone w ustawie z dnia 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia. Wymagane jest w tu m.in. posiadanie nieposzlakowanej opinii wydanej przez właściwego ze względu na miejsce zamieszkania komendanta Policji, jak również orzeczenie lekarskie, a także specjalne przygotowanie praktyczne oraz teoretyczne, podaje Security Service. 

Kwalifikacje kandydata z tego segmentu poświadczają różne dyplomy, zaświadczenia oraz certyfikaty z ukończonych kursów czy studiów. Firma przekonuje, że jeśli kandydat spełnia wszystkie warunki zawarte w ustawie, może złożyć wniosek o wpis na listę jako pracownik ochrony kwalifikowany. Stanowi on potwierdzenie kompetencji oraz predyspozycji kandydata do wykonywania tego typu zawodu. Dzięki niemu kandydat z tego sektora otrzymuje różne uprawnienia, może np. koordynować pracę innych osób, a to pociąga za sobą wyższe zarobki. Kwalifikowany pracownik ochrony, który przeszedł specjalistyczne szkolenie i otrzymał odpowiednie uprawnienia, ma też prawo do stosowania środków przymusu bezpośredniego, kiedy sytuacja tego wymaga, a więc w celu strzeżenia życia i zdrowia oraz odparcia bezpośredniego ataku, podaje specjalizująca się w ochronie fizycznej firma Security. Dopuszczenie do pracy z bronią wydawane jest na podstawie przepisów ustawy o broni i amunicji, wyjaśnia Policja.

Użycie takich środków jest możliwe jedynie w przypadkach określonych w ustawie, a zaliczamy do nich broń palną, siłę fizyczną – techniki obrony, obezwładnienia i transportu, kajdanki zakładane na ręce, pałkę służbową, gaz pieprzowy i paralizator, oraz psa służbowego, tłumaczą specjaliści. Nie może po takie środki sięgać pracownik ochrony bez licencji.

Zdalne prowadzenie ochrony osób i mienia

W dzisiejszych czasach dla pracowników tego sektora możliwa jest także praca zdalna. Zgodnie z art. 67 18 § 1 Kodeksu pracy definicja pracy zdalnej nie wyklucza możliwości wykonywania przez pracownika powierzonych mu zadań z różnych miejsc, o ile będą one każdorazowo uzgodnione z pracodawcą. Ponadto w pracy ochroniarzy wykorzystywane są różne ułatwiające zadania nowoczesne metody. Wdrożono na przykład wsparcie sztucznej inteligencji w wyłapywaniu niepożądanych działań uwiecznionych na rejestrowanym przez kamery firmy ochroniarskiej nagraniu. Według ofert publikowanych na portalach dedykowanych szukaniu pracy pracownik ochrony bez licencji może znaleźć zatrudnienie m.in. właśnie jako operator systemu alarmowego lub monitoringu, tak z biura, jak i w niektórych przypadkach nawet z własnego domu.

- Zdalna ochrona to możliwość nieprzerwanego monitoringu obiektu i analizy obrazów przy jednoczesnej optymalizacji kosztów. Wykorzystujemy inteligentną analizę obrazu i systemy kamer termowizyjnych, dzięki którym zdalne rozwiązania ochrony są niezwykle efektywne — tłumaczą specjaliści z firmy Securitas.

Jak działa zdalna ochrona i jakie w takim przypadku zadania ma pracownik firmy ochroniarskiej? Firma Safe Space podaje przykład na bazie swojego systemu pracy: “dzięki zastosowaniu zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji, można z bardzo wysoką skutecznością wykrywać pojawienie się w kadrze nieuprawnionej osoby lub pojazdu. Informacja, o każdym takim wtargnięciu jest natychmiastowo wysyłana do naszego Centrum Nadzoru Wizyjnego, które pozostaje w pełnej gotowości przez 24 godziny 7 dni w tygodniu”. Następnie do działania wkracza osoba zatrudniona na stanowisku operatora. Wyżej wspomniana firma tak definiuje zadania ochroniarza-operatora: “Otrzymując alarm, jesteśmy w stanie podjąć szybkie i skutecznie działania skutkujące udaremnieniem próby popełnienia przestępstwa. Operator, mając podgląd obrazu z kamer [zainstalowanych] w miejscu ochrony, jest w stanie reagować stosowanie do sytuacji. W przeciwieństwie do ochrony będącej na miejscu reagujemy sprawnie, niezawodnie i zgodnie z procedurą. Wysoką efektywność interwencji osiągamy dzięki rozbudowanym możliwościom podjęcia działania, zdalne wyzwalanie sygnalizacji, komunikacji audio z obiektem, wezwania na miejsce patrolu interwencyjnego lub odpowiednich służb”.

Zależnie od tego, jaki rodzaj pracy jako ochroniarz chce się wykonywać, warto rozważyć również rozwijanie kompetencji. To pozytywnie wpłynie na zarobki. Można np. skorzystać z opcji takich jak kurs - kwalifikowany pracownik ochrony z pozwoleniem na broń, albo szkolenia z procedur ochroniarskich. Dobrym pomysłem jest też poszukanie w sieci wzoru listu motywacyjnego oraz podania o pracę na to stanowisko, by lepiej wypaść podczas rekrutacji.