Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > To może być koniec komputerów, jakie znamy. Dwie potęgi łączą siły
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 24.10.2023 17:22

To może być koniec komputerów, jakie znamy. Dwie potęgi łączą siły

komputer
Pixabay/StartupStockPhotos

Zapowiadają się duże zmiany na rynku komputerów osobistych. Dotychczas najpowszechniejsza pecetowa architektura x86 ostatecznie odejdzie w niepamięć, być może razem z korporacją, która ma do niej prawa – Intelem. Wszystko to przez sojusz dwóch sił, które mają zdolność zainicjowania na rynku pecetów nowej ery.

Długie pożegnanie x86

Nie od dziś wiadomo, że architektura x86, która jest wykorzystywana niemal w każdym procesorze zamontowanym na płytach głównych współczesnych komputerów stacjonarnych i laptopów, musi w końcu trafić na śmietnik historii. Ostatecznym gwoździem do trumny były sprzętowe luki klasy bezpieczeństwa Spectre/Meltdown w mechanizmie predykcji, których omijanie skutkuje łącznie coraz większymi spadkami wydajności.

Dotąd jednak brakowało jednoznacznego wytyczenia drogi, którą mamy odchodzić od x86. Co prawda pojawia się coraz więcej laptopów z procesorami o architekturze RISC-V, jednak są to produkty niszowe, ot, sprzętowe ciekawostki. Znacznie większe szanse na podbicie rynku pecetów ma bazująca na RISC-V i znana ze smartfonów architektura ARM. Choć stopniowe zwiększanie udziałów ARM jest raczej kwestią czasu niż prawdopodobieństwa, to oprócz produktów Apple brakuje na rynku pecetów, które wykorzystałyby ten potencjał.

Jest światełko w tunelu dla sprzedaży komputerów. Po dwóch latach na minusie rynek w końcu wychodzi na prostą

Sojusz NVIDII i AMD

Jednym z czynników, które ograniczają ekspansję RAM na komputery, jest oprogramowanie. Windows w wersji przeznaczonej na procesory ARM jest rozwijany od wielu lat, ale nadal ma ogromne ograniczenia, przede wszystkim musi korzystać z emulacji, by uruchamiać oprogramowanie Win32. Według agencji Reutersa na horyzoncie maluje się jednak perspektywa gwałtownego zrywu, który najpewniej poskutkuje wybuchem popularności ARM na pecetach z Windowsem i ostatecznym końcem x86, jak i zapewne Intela.

Według nieoficjalnych porozumienie w sprawie inicjatywy popularyzującej na pecetach zawarły dwie siły, którym faktycznie może się to udać – NVIDIA oraz AMD. NVIDIA ma już duże doświadczenie w projektowaniu procesorów ARM dzięki rozwojowi serii układów Tegra. AMD udało się natomiast odbudować pozycję na rynku pecetowych procesorów, dysponuje dostępem do linii produkcyjnych i niewykluczone, że wkrótce jeszcze na gruncie architektury x86 wyprzedzi pod względem liczby sprzedanych procesorów InteIa.

Qualcomm nie śpi

Według źródeł Reutersa AMD i NVIDIA mają rozpocząć sprzedaż zaprojektowanych wspólnie procesorów ARM nie wcześniej niż 2025 roku. To nie jedyne ruchy na rynku pecetowych ARM-ów. W ostatnim czasie pisaliśmy, że Qualcomm uruchomił nową serię procesorów Snapdragon X. Głównie po to, aby wyróżnić ją na tle Snapdragonów 8XX, które trafiają do najbardziej zaawansowanych smartfonów.

Dojść miało już nawet do spotkania przedstawicieli Qualcomma z zarządzającym departamentem odpowiedzialnym w Microsofcie za rozwój Windowsa Pavanem Davulurim. A to oznacza, że jest w końcu szansa, by Microsoft zaczął poważnie traktować Windowsa w wariancie przeznaczonym na maszyny z procesorami ARM. Nowe zaawansowane układy ARM wyprodukowane przez duet AMD/NVIDIA oraz zdrowa konkurencja z Qualcommem, a także ARM-owy Windows z prawdziwego zdarzenia bez wątpienia ma szansę zakończyć erę x86 na pecetach.