Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Tyle Polacy zapłacą za abonament RTV w 2025 roku. Zapadła decyzja
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 14.05.2024 17:47

Tyle Polacy zapłacą za abonament RTV w 2025 roku. Zapadła decyzja

pilot do tv
Fot. Pixabay

Wiemy ile zapłacimy za abonament RTV w 2025 roku. KRRiT zajęła już swoje stanowisko w sprawie składek. Na obecną chwilę brak rewolucji, ale czy przyszłość przyniesie nowy model opłat?

Decyzja o stawkach abonamentu RTV na 2025 rok

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) ogłosiła, że opłaty za abonament RTV w 2025 roku nie ulegną zmianie. Zostaną utrzymane na poziomie z lat 2023-2024, co jest dobrą wiadomością dla wszystkich posiadaczy odbiorników telewizyjnych i radiowych. 

Wielkość opłat wyniesie odpowiednio 22,70 zł za odbiornik telewizyjny oraz 8,70 zł za radiowy. Warto zaznaczyć, że mamy możliwość uzyskania zniżki przy płatności rocznej.

UOKiK bada rynek gier wideo. Steam i PlayStation Store pod lupą

Wiele osób nie płaci abonamentu RTV

Mimo obowiązku płacenia abonamentu, istnieje znaczny problem z egzekwowaniem obciążeń. Okazuje się, że jedynie 34,7% Polaków dokonuje regularnych wpłat. 

Przypomnienie wartości płatności i zniżek ma na celu zachęcenie do ich regulowania. Ponadto, pewne grupy społeczne, jak osoby powyżej 75. roku życia czy z I grupą inwalidzką, są zwolnione z opłat.

Co dalej z abonamentem RTV?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi prace nad reformą finansowania mediów publicznych. Andrzej Wyrobiec, podsekretarz stanu w ministerstwie, zapowiedział, że zamiast dotychczasowego abonamentu może zostać wprowadzona opłata audiowizualna w wysokości 9 zł miesięcznie od każdego podatnika, co miałoby zastąpić obecny system abonamentowy. Na razie nie zapadły jednak żadne decyzje, dlatego wciąż nie wiadomo, jaka przyszłość czeka abonament RTV.