Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > UOKiK prowadzi śledztwo wobec polskich sklepów. W tle zmowa cenowa
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 09.05.2024 13:10

UOKiK prowadzi śledztwo wobec polskich sklepów. W tle zmowa cenowa

sklep rtv
Fot. Marek BAZAK/East News

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie przeciwko właścicielom popularnych sieci sklepów z elektroniką oraz spółce Jura Poland podejrzewanym o zawarcie zmowy cenowej. Grożą im wysokie kary, a UOKiK zachęca do zgłaszania nieprawidłowości przez anonimowych sygnalistów.

Wzmożone działania UOKiK

Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, podjął decyzję o bliższym przyjrzeniu się właścicielom wybranych sklepów z elektroniką oraz firmie Jura Poland. W związku z podejrzeniami o zmowę cenową przeprowadzono przeszukania, które dostarczyły dowodów na nielegalne praktyki. Stwierdzono, że przez niemal dekadę ceny ekspresów do kawy marki Jura mogły być ustalane w wyniku niedozwolonej umowy.

Nigdy nie ładuj telefonu w nocy. Konsekwencje mogą być opłakane To urządzenie pożera najwięcej prądu. Mało kto o tym wie

Groźba wysokich kar

Postępowanie UOKiK koncentruje się na firmie Jura Poland oraz właścicielach sklepów takich jak RTV Euro AGD, Media Markt i Media Expert. W razie potwierdzenia zarzutów, przedsiębiorcy ci mogą być obarczeni wysokimi karami sięgającymi nawet 10 proc. obrotu dla przedsiębiorstw i do 2 mln złotych dla menadżerów. Ponadto UOKiK rozważa możliwość programu łagodzenia kar dla współpracujących z nim podmiotów.

ZOBACZ TAKŻE: Zwykła żarówka ochroni sprzęty podczas burzy. Ten patent to totalny hit

Zachęta do zgłaszania nieprawidłowości

W kontekście śledztwa UOKiK zachęca do aktywnego udziału społeczeństwa poprzez zgłaszanie nieprawidłowości. Przy pomocy specjalnego formularza dostępnego online anonimowi sygnaliści mogą informować o praktykach ograniczających konkurencję. W ten sposób UOKiK stara się skutecznie egzekwować przestrzeganie zasad uczciwej konkurencji na rynku.