Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > Uwięzieni w kosmosie. Astronauci nie mogą wrócić na Ziemię
Marcin Śliwa
Marcin Śliwa 11.07.2024 12:03

Uwięzieni w kosmosie. Astronauci nie mogą wrócić na Ziemię

astronauci
fot. ESA, Wikimedia COmmons/ISS, X

Dwoje astronautów NASA Suni Williams i Butch Wilmore na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przebywają od 6 czerwca. W kosmosie mieli spędzić najwyżej 8 dni, jednak w kapsule, którą mieli wrócić na Ziemię, wykryto szereg usterek. 

Felerny Starliner

Wyprodukowana przez Boeinga kapsuła Starliner parę astronautów na ISS (International Space Station) dostarczyła 6 czerwca. Suni Williams i Butch Wilmore mieli spędzić w kosmosie maksymalnie 8 dni, jednak w Starlinerze, dla którego był to dziewiczy lot załogowy, wykryto rozmaite awarie. Wśród nich można wymienić usterki pięciu z 28 silników oraz wyciek helu. 

Pobyt astronautów na ISS przedłuża się i nie wiadomo do kiedy potrwa. Do tej pory nie ogłoszono bowiem planowanego terminu lotu na Ziemię. 

Oto najtrudniejszy labirynt świata. Wbrew pozorom bardzo się przyda

”Mam dobre przeczucie”

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się ze zdalnym udziałem uwięzionych w kosmosie astronautów, przyznali oni, że nie narzekają na nadprogramowe dni spędzone na ziemskiej orbicie i wyrazili zadowolenie, że mogą wesprzeć załogę ISS w codziennych zadaniach. 

Mam dobre przeczucie, że statek kosmiczny dowiezie nas do domu bez żadnych problemów — powiedziała Suni Williams.

Powrót na Ziemię

Chociaż awarii uległo 5 z 28 silników Starlinera, atronautów nie opuszcza dobry humor. Butch Wilmore stwierdził nawet, że w jego opinii pozostałe silniki w zupełności wystarczą, by szczęśliwie powrócić na Ziemię. 

Wierzymy, że testy, które przeprowadzamy, trzeba wykonać, by uzyskać właściwe odpowiedzi i dostarczyć nam danych potrzebnych, aby wrócić – mówił Wilmore.

NASA oraz Boeing utrzymują, że jeśli będzie to konieczne, Starliner będzie w stanie udać się drogę powrotną. Mimo to, póki nie ma takiej potrzeby, lepiej jest zająć się najpierw wszelkimi usterkami. Jak dotąd udało się przywrócić działanie czterech z pięciu uszkodzonych silników kapsuły.