Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > W Biedronce pojawiły się nowe maszyny. Wiemy, do czego służą
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 29.12.2023 19:18

W Biedronce pojawiły się nowe maszyny. Wiemy, do czego służą

biedronka
Fot. Biedronka

W kolejnych sklepach Biedronka zaczynają pojawiać się nowe maszyny, które pozwolą spełnić ustawowy wymóg stosowania systemu kaucyjnego. Choć do jego wejścia w życia pozostał jeszcze rok, to Jeronimo Martins nie zamierza czekać i już teraz rozpoczął test kolejnego typu maszyn pozwalających na zwrot opakowań.

Nowy rodzaj maszyn w Biedronkach

Prawo dotyczące obowiązku implementacji systemu kaucyjnego w polskich sklepach wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku. Mimo to Biedronka już teraz przeprowadza testy maszyn, dzięki którym konsumenci będą mogli oddawać zużyte opakowania. Już w listopadzie w jednym ze sklepów w Skórzewie nieopodal Poznania zamontowano pierwszą maszynę, jednak wówczas niemożliwe było jeszcze korzystanie z niej.

Teraz Biedronka nie tylko rozszerza zakres testów, ale wprowadza nowy typ maszyn. O ile w listopadzie mieliśmy do czynienia z maszynami umieszczonymi na zewnątrz sklepów, tak serwis wiadomoscihandlowe.pl informuje, że pojawiają się nowe urządzenia, tym razem zlokalizowane wewnątrz.

Trwają testy optymalnego rozwiązania

Nowy rodzaj maszyn zauważono przy jednym z warszawskich sklepów Biedronka, na Wilanowie. Na razie niemożliwa jest jej eksploatacja. Jak mówi Piotr Kosarzycki, dyrektor ds. zarządzania powierzchnią sprzedaży i merchandisingu w sieci Biedronka, testy nowych maszyn mają służyć optymalnemu wdrożeniu systemu kaucyjnego.

To oznacza, że najpewniej nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja, jaki rodzaj maszyn pozwalających na zwrot zużytych opakowań będzie docelowo wykorzystywany w sklepach należących do Jeronimo Martins. Sieć ma wszak rok na wybranie optymalnego wariantu na podstawie zarówno możliwości samych sklepów, jak i zapewne weryfikacji zachowań konsumenckich.

Zobacz też: Bolt dmucha na zimne. Hulajnogi elektryczne zostaną wyłączone

System kaucyjny od 2025 roku

Wchodzący w życie 1 stycznia 2025 roku system kaucyjny nakłada na duże sklepy o powierzchni wielkości co najmniej 200 mkw. nowe obowiązki. Będą one musiały zapewniać infrastrukturę pozwalającą na zwrot plastikowych opakowań – plastikowych, szklanych, metalowych. Na każdy z materiałów obowiązuje inny limit objętości – kolejno 5, 3 i 1,5 litra.

Źródło: wiadomoscihandlowe.pl