Tech.BiznesINFO.pl > Nauka i kosmos > W piątek warto wstać skoro świt. Na niebie będzie można zaobserwować niezwykłe zjawisko
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 27.09.2023 15:02

W piątek warto wstać skoro świt. Na niebie będzie można zaobserwować niezwykłe zjawisko

None
Fot. domena publiczna.

Tuż przed świtem w najbliższy piątek na niebie nad półkulą północną będzie można zaobserwować jedno z ostatnich tak spektakularnych zjawisk w tym roku. Około godziny 5:57 czasu polskiego nie nieboskłonie pojawi się bowiem tzw. Księżyc Plonów.

Już w piątek ostatni superksiężyc w tym roku

Już w najbliższy piątek Księżyc znajdzie się w pełni, która będzie najbliższą pełnią równonocy jesiennej. Termin ten, w połączeniu z występowaniem zjawiska superksiężyca sprawia, że nasz satelita będzie wyjątkowo wdzięczny w obserwacji – zarówno będzie on zajmował większą powierzchnię na niebie, jak i większa będzie jego jasność.

Tuż przed piątkowym świtem satelita znajdzie się w fazie superksiężyca, a zatem takiej pełni, kiedy ciało zlokalizowane jest w perygeum swojej orbity. Jest to punkt na orbicie, w którym Księżyc znajduje się najbliżej Ziemi. Według uśrednionych wyników badań przeprowadzonych przez NASA Księżyc jest wówczas o 14% większy i 30% jaśniejszy niż wtedy, gdy znajduje się w pełni w punkcie najbardziej oddalonym od Ziemi na swojej orbicie.

Potężna asteroida może uderzyć w Ziemię. "Siła 22 bomb jądrowych"

Księżyc Plonów w kulturze

Superksiężyc najbardziej zbliżony w czasie do jesiennego przesilenia nazywa się potocznie Księżycem Plonów. Występowanie Księżyca Plonów jest ruchome i w tym roku ma miejsce wyjątkowo późno. Jak policzył Joe Roe ze Space.com, od 1970 do 2050 roku Księżyc Plonów pojawi się na niebie później niż w tym roku zaledwie 18 razy.

Księżyc Plonów pełni ważną rolę w wielu kulturach, tak jest między innymi w Chinach, gdzie obchodzone jest Święto Środka Jesieni związane z kultem Księżyca. Wiążą się z nim legendy, ale też potrawy – w Święto Środka Jesieni przygotowuje się tzw. ciasteczka księżycowe, które według tradycji spożywa się, gdy Księżyc Plonów pojawi się na niebie.

Również w społecznościach amerykańskich farmerów zjawisko jest okazją do okazji imprez. Choć ich korzenie mają sięgać jeszcze tradycji rdzennych Amerykanów, tak częściej powód do świętowania przypisuje się wyjątkowo silnemu światłu odbijanemu przez Księżyc. Pozwalało ono dokonywać późnych zbiorów nawet po zachodzie Słońca.

Jak obserwować Księżyc Plonów?

Stricte o występowaniu Księżyca Plonów można mówić tuż przed jego zachodem, gdy znajduje się w opozycji do wschodzącego Słońca. Wówczas jest on szczególnie spektakularny także za sprawą rozpraszania Rayleigha, który zabarwi tarczę Księżyca, ale też optycznie powiększy naszego satelitę.

Tagi: kosmos nauka