Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Ważna nowość w WhatsAppie. Pojawi się funkcja znana z iPhone’ów
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 22.04.2024 18:32

Ważna nowość w WhatsAppie. Pojawi się funkcja znana z iPhone’ów

WhatsApp
Fot. Pexels/Anton

Meta pracuje nad ważną zmianą w komunikatorze WhatsApp. Aplikacja wzbogaci się o własny odpowiednik znanej z iPhone’ów funkcji AirDrop. Dzięki niej bezpośrednio z poziomu komunikatora będzie można udostępniać pliki innym użytkownikom WhatsAppa znajdującym się w pobliżu.

WhatsApp będzie miał własny AirDrop

Serwis webatinfo.com odnalazł w jednej z testowych wersji WhatsAppa funkcję, która wprowadza zupełnie nowy sposób na dzielenie się plikami. Nie chodzi jednak o udostępnianie ich za pośrednictwem internetu, lecz z użyciem komunikacji radiowej, najpewniej Wi-Fi.

Chodzi więc o dzielenie się plikami z użytkownikami WhatsAppa znajdującymi się fizycznie nieopodal osoby, która chce przesłać plik. By rozpocząć przesyłanie plików, wystarczy że odbiorca i nadawca przejdą do nowego menu, które pojawi się w WhatsAppie.

Nowość w Androidzie. Rodzice zdecydują, które SMS-y otrzyma dziecko

Komunikacja za pośrednictwem Wi-Fi

Z udostępnionych zrzutów ekranu z bety wynika, że WhatsApp będzie do działania nowej funkcji korzystał z wielu modułów łączności. Jak wspomniano, pliki będą przesyłane drogą radiową, ale ponadto komunikator będzie także weryfikował lokalizację nadawcy i odbiorcy z użyciem GPS.

W udostępnionych przeciekach pada także wzmianka o wykorzystaniu do dzielenia się plikami lokalnej sieci, co sugeruje, że protokół umożliwi dzielenie się plikami tylko z użytkownikami zalogowanymi do tego samego Wi-Fi.

Kwestie bezpieczeństwa

Za pomocą WhatsAppa będzie można się dzielić takimi plikami jak zdjęcia czy wideo oraz innymi plikami - oznacza to, że WhatsApp będzie musiał uzyskać dostęp do całości pamięci w smartfonie nadawcy.

Pozostaje żywić nadzieję, że zgodność miejsca i czasu oraz dostęp do tego samego Wi-Fi nie będzie jedynym zabezpieczeniem w komunikacji P2P, nad która pracuje Meta. Już teraz odradzamy korzystanie z nowej funkcji w miejscach publicznych, po połączeniu z ogólnodostępnym Wi-Fi.

Źródło: wabetainfo.com