Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Dziwne SMS-y trafiają do Polaków. Każdy powinien wiedzieć, co oznaczają
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 18.04.2024 21:37

Dziwne SMS-y trafiają do Polaków. Każdy powinien wiedzieć, co oznaczają

smartfon
Fot. Pixabay/Pexels

Do Polaków zaczęły trafiać dziwne wiadomości tekstowe - na pozór nie mają one żadnego elementu, który mógłby stanowić zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa. Stanowią jednak tylko preludium dla znanego oszustwa. Wszystko zaczyna się od SMS-a z pytaniem „witam, o której chciałbyś przyjść?”.

Nietypowy początek ataku

Zespół CERT działający przy Orange Polska otrzymał zgłoszenia podejrzanych SMS-ów o wspomnianej treści. Oprócz niej nie zawarto żadnych linków, gróźb wyłączeń konta, zachęt do inwestowania czy wezwania do zapłaty długów. W tej chwili SMS nie stanowi jeszcze żadnego zagrożenia, jednak analitykom Orange Polska udało się dowiedzieć więcej.

Te same numery, które wysyłały SMS-a, odpowiadają za dystrybucję wiadomości w języku niderlandzkim. Są to typowe oszustwa, w których przekonuje się odbiorcę do tego, że pisze dziecko, które zgubiło telefon. Odbiorcy są nakłaniani do kontaktu za pośrednictwem komunikatora WhatsApp.

Uwaga na SMS-y od Narodowego Funduszu Zdrowia. "Nowa wersja karty"

Socjotechnika czy omijane zabezpieczeń?

Dalszy rozwój wypadków zależy od obranego przez oszustów scenariusza, jednak zastanawiać może sam punkt wyjścia. O ile SMS o treści spisanej w obcym języku jest efektem pomyłki lub braku dopracowania kampanii, tak zagadkę stanowi funkcja pierwszego SMS-a.

Najprawdopodobniej chodzi o dodatkową warstwę uwiarygodnienia się. Treść sugeruje, że mamy do czynienia ze znajomym kontaktem, a to, że w pierwszej wiadomości nie pada od razu jakaś prośba i żądanie może usypiać czujność potencjalnych ofiar. Analitycy z CERT Orange Polska rozważają także możliwość, że takie zagajenie to sposób na oszukanie filtrów antyspamowych i oprogramowania antywirusowego.

Uniwersalna metoda ochrony

Atak, choć nietypowy, nie jest szczególnie wysublimowany. Ot, zwykły phishing. Nie należy go jednak bagatelizować – zaleca się, aby ignorować wszystkie nieoczekiwane wiadomości od nieznanego numeru. Wszak jeśli to rzeczywiście ktoś znajomy, to będzie próbował kontaktować się ponownie, także innymi kanałami.