Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Ważny komunikat do Polaków. Zmiany w mObywatelu dla milionów osób
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 04.04.2024 16:35

Ważny komunikat do Polaków. Zmiany w mObywatelu dla milionów osób

mobywatel
Fot. materiały własne

Aplikacja mObywatel to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi publicznych usług cyfrowych. Regularnie pojawiają się w niej nowe funkcje, zwłaszcza obsługa kolejnych cyfrowych dokumentów, a resort cyfryzacji już zapowiada kolejne. Wkrótce do mObywatela zawita moduł Stłuczka.

Nowość zmierza do mObywatela

W ostatnich miesiącach poprzedniej kadencji rządu mObywatel był rozwijany bardzo aktywnie, odegrał także ważną rolę wcześniej, podczas pandemii. Również dla bieżącego ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego aplikacja ma priorytetowe znaczenie. W ostatnim czasie do programu zawitały legitymacje radców prawnych oraz dokumenty potwierdzające uprawnienia do wykonywania zawodów pielęgniarskich.

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, już na lato tego roku planowana jest premiera kolejnej dużej nowości, z której skorzystać będzie mogła ogromna liczba Polaków. Dzięki modułowi Stłuczka będzie można na miejscu kolizji samochodowej dopełnić formalności związanych z wydarzeniem, bez konieczności posiadania przy sobie fizycznego protokołu powypadkowego.

Rząd apeluje do Polaków. Chodzi o aplikację mObywatel

Moduł Stłuczka już latem

Stłuczka pozwoli na pisanie oświadczeń na miejscu wypadku wyłącznie w aplikacji. Będzie to pełnoprawny cyfrowy ekwiwalent protokołu o takim samym statusie prawnym, jak tradycyjna postać fizyczna. Całość będzie dostępna po prostu jako formularz do wypełnienia.

Wraz z Centralnym Ośrodkiem Informatyki, nad nowością w mObywatelu pracują Polska Izba Ubezpieczeń i Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Dzięki temu Stłuczka pozwoli na zgłoszenie kolizji bezpośrednio firmie ubezpieczeniowej, bez wzywania policji. Całość ma się przełożyć na przyśpieszenie procedur i skróci czas oczekiwania na wypłatę odszkodowań.

Funkcje dla kierowców w mObywatelu

Moduł stłuczka to kolejna funkcja mObywatela adresowana do kierowców. Już teraz mogą oni korzystać z cyfrowych ekwiwalentów praw jazdy, przeglądać historię otrzymanych mandatów, a także sprawdzać liczbę punktów karnych, którymi zostali ukarani. Korzystanie z aplikacji eliminuje także konieczność wożenia ze sobą prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego i polisy ubezpieczeniowej.

Źródło: gazetaprawna.pl