Tech.BiznesINFO.pl > Sztuczna inteligencja > Ważny komunikat od Facebooka i Instagrama. Sprzeciw nic nie da
Laura  Młodochowska
Laura Młodochowska 23.05.2024 15:50

Ważny komunikat od Facebooka i Instagrama. Sprzeciw nic nie da

facebook instagram
Fot. Unsplash/Brett Jordan

Użytkownicy Facebooka i Instagrama nie będą zadowoleni. Platformy społecznościowe właśnie zaczęły wysyłać komunikaty, zgodnie z którymi publikowane przez nas posty będą wykorzystywane do szkolenia sztucznej inteligencji. Istnieje “prawo do sprzeciwu”, jednak jego wybranie w rzeczywistości nie przyniesie żadnych skutków. 

Facebook i Instagram wysyłają tajemnicze komunikaty

Sztuczna inteligencja na dobre rozgościła się w naszych sprzętach. Nie jest to nic nowego, jednak największe firmy technologiczne coraz częściej informują nas o kolejnych rozwiązaniach z użyciem AI. W teorii mają one przysłużyć się nam, z drugiej strony to właśnie my i publikowane przez nas treści mają uczyć sztuczną inteligencję. Użytkownicy Facebooka i Instagrama właśnie dostali komunikat, informujący ich o nowej funkcji, testowanej w usługach Mety.

Polacy chcą nowego podatku. Zaskakujące wyniki badań

AI będzie uczyć się na podstawie naszych postów na Facebooku i Instagramie

Jak się okazuje, Meta planuje wprowadzenie funkcji sztucznej inteligencji, do czego potrzebne jej są publikowane przez nas treści. Po wejściu na Facebooka czy Instagrama możemy zobaczyć takie powiadomienie:

Sztuczna inteligencja w usługach Meta to nasza kolekcja funkcji i doświadczeń generatywnej sztucznej inteligencji, takich jak Meta AI i narzędzia kreatywne SI, wraz z modelami, które je obsługują. Aby umożliwić Ci korzystanie z tych funkcji, będziemy się teraz opierać na podstawie prawnej zwanej prawnie uzasadnionymi interesami w zakresie wykorzystywania Twoich danych do opracowanie i ulepszania SI w usługach Meta – głosi komunikat, cytowany przez portal komputerswiat.pl.

ZOBACZ: Kolejne rekordowe zorze polarne nad Polską. Następna szansa dopiero w 2035 r.

”Masz prawo do sprzeciwu”

W tym samym komunikacie możemy przeczytać, że ”mamy prawo do sprzeciwu wobec sposobu wykorzystywania naszych danych do tych celów”, a jeśli nasze zastrzeżenia zostaną uznane, będą one obowiązywały także w przeszłości. Czy tak jest faktycznie? Po wybraniu w podświetloną opcję otrzymujemy dodatkowe wyjaśnienie od Mety:

Możemy nadal przetwarzać informacje o Tobie w celu tworzenia i ulepszania SI w Meta, nawet jeśli wyrazisz sprzeciw lub nie korzystasz z naszych produktów i usług – napisano.

Chodzi o sytuacje, w których nasz wizerunek lub informację pojawią się w dowolnym miejscu na udostępnionym przez innego użytkownika obrazie, bądź kiedy zostaną one wspomniane w postach lub podpisach udostępnianych przez inną osobę. W skrócie – nawet jeśli Meta zaakceptuje nasz sprzeciw, to publikując publiczne posty, wciąż będą one wykorzystywane do szkolenia AI.

 

Źródło: komputerswiat.pl