Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Wniosek o bon energetyczny bez wychodzenia z domu. Można dostać nawet 1200 zł
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 07.06.2024 08:57

Wniosek o bon energetyczny bez wychodzenia z domu. Można dostać nawet 1200 zł

gotówka
Fot. East News/ARKADIUSZ ZIOLEK

Chcesz zaoszczędzić na rachunkach za energię? Rządowy bon energetyczny to doskonała okazja, by uzyskać wsparcie finansowe na pokrycie kosztów energii elektrycznej. Dzięki ePUAP, złożenie wniosku jest prostsze niż kiedykolwiek. Nie trzeba nawet wychodzić z domu. Dowiedz się, jak skorzystać z tej możliwości i zyskać od 300 zł do 1200 zł na swoje gospodarstwo domowe.

Jak złożyć wniosek przez ePUAP

Wniosek o bon energetyczny można złożyć przez ePUAP, korzystając z profilu zaufanego. Proces jest prosty: przygotuj dokument w formacie PDF, a następnie podpisz go elektronicznie. W tym celu zaloguj się na swoje konto na ePUAP, wybierz dokument z dysku lokalnego, a następnie kliknij "Podpisz". 

Zaloguj się na stronę profilu zaufanego, wybierz opcję "Podpisz podpisem zaufanym" i postępuj zgodnie z instrukcjami. Pamiętaj, że podpis musi być zarówno pod listem, jak i na załączniku.

Zmiana w dodatku do emerytury. Pieniądze mogą trafić do wszystkich seniorów

Bon energetyczny: wymagania i procedury

Składanie wniosku o bon energetyczny wymaga spełnienia kilku formalności. Wniosek w postaci papierowej należy podpisać własnoręcznie i złożyć osobiście w odpowiednim urzędzie, lub wysłać pocztą. 

W wersji elektronicznej wniosek musi być opatrzony podpisem kwalifikowanym, zaufanym lub osobistym. Zgodnie z uchwałą NSA z 6 grudnia 2021 r:

Zgodnie z art. 57 § 1 w zw. z art. 46 § 1 pkt 4 oraz art. 12b § 1 i art. 46 § 2a i 2b ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r. poz. 2325, ze zm.), skargę stanowiącą załącznik do formularza pisma ogólnego, podpisanego podpisem zaufanym, przesłanego przez platformę ePUAP, należy uznać za podpisaną jedynie wówczas, gdy została ona odrębnie podpisana podpisem kwalifikowanym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

Kwoty i limity dochodowe

Wysokość bonu energetycznego zależy od liczby osób w gospodarstwie domowym i może wynosić od 300 zł do 1200 zł. Limity dochodowe to 2500 zł dla gospodarstw jednoosobowych i 1700 zł na osobę dla gospodarstw wieloosobowych. 

Przekroczenie tych progów skutkuje obniżeniem bonu zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę", aż do minimalnej kwoty 20 zł. Wyższe kwoty bonów są dostępne dla gospodarstw ogrzewających dom prądem i z wpisem do CEEB.