Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Wyciek danych na Facebooku. Jak zabezpieczyć swoje konto?
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 06.03.2024 14:31

Wyciek danych na Facebooku. Jak zabezpieczyć swoje konto?

Telefon w rękach
Obraz autorstwa sergeycauselove na Freepik

W ostatnich tygodniach doszło do kolejnego wycieku danych na Facebooku. Chodzi dokładnie o dane użytkowników platformy Marketplace. Choć incydent jest mniejszy niż poprzednie, warto podjąć kroki w celu zabezpieczenia swojego konta.

Wyciek danych na Facebooku

W połowie lutego użytkownicy Facebooka zostali poinformowani o wycieku danych dotykających niemal 200 tysięcy użytkowników serwisu Marketplace. Sprawa ta wskazuje na konieczność wzmożonej ostrożności w zakresie bezpieczeństwa danych osobowych. Według raportów, za ten incydent może być odpowiedzialny haker InterBroker, który w przeszłości dopuszczał się podobnych ataków na różne firmy, włączając w to banki i korporacje.

Dowództwo Generalne RSZ ostrzega. Chodzi o trwającą falę dezinformacji Nigdy nie odwiedzaj takich adresów. Służą do oszustw inwestycyjnych

Jak sprawdzić czy twoje konto jest bezpieczne?

  • Korzystaj z narzędzi do sprawdzania wycieków danych
    Jednym z najskuteczniejszych sposobów na sprawdzenie, czy twoje konto nie zostało naruszone, jest skorzystanie z różnych narzędzi online, takich jak serwis "Have I Been Pwned". Tutaj możesz wprowadzić swój adres e-mail i sprawdzić, czy nie został on uwzględniony w wycieku danych.
  • Wykorzystaj specjalistyczne oprogramowanie
    Oprócz ogólnodostępnych narzędzi, istnieją także bardziej zaawansowane opcje, takie jak Surfshark Alert, dostępne w ramach VPN Surfshark. Ten rodzaj oprogramowania pozwala na śledzenie najnowszych baz danych, w których mogły znaleźć się skradzione dane użytkowników. Możesz także sprawdzić, czy twoje dane kart kredytowych nie krążą po sieci.
  • Włącz uwierzytelnianie dwuskładnikowe
    Aby jeszcze bardziej zabezpieczyć swoje konto na Facebooku, zawsze warto mieć aktywowane uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Ta dodatkowa warstwa ochrony wymaga podania dodatkowego kodu autoryzacyjnego poza standardowym hasłem, co sprawia, że dostęp do konta staje się znacznie trudniejszy dla niepowołanych osób.

Zachowanie ostrożności

W związku z ostatnimi incydentami, dotyczącymi wycieku danych na Facebooku, ważne jest, aby użytkownicy podejmowali odpowiednie środki ostrożności w celu zabezpieczenia swoich kont. Regularne sprawdzanie narzędziami online oraz korzystanie z zaawansowanych opcji oprogramowania to kluczowe kroki w zapobieganiu potencjalnym zagrożeniom dla prywatności i bezpieczeństwa danych osobowych.