Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Wygasa ważność aplikacji mObywatel. Wyjaśniamy, jak ją przedłużyć
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 03.07.2024 09:51

Wygasa ważność aplikacji mObywatel. Wyjaśniamy, jak ją przedłużyć

mobywatel
Fot. materiały własne

Część użytkowników aplikacji mObywatel otrzymało lub lada dzień otrzyma powiadomienie o utracie ważności dokumentów w aplikacji. Tym razem nie jest to oszustwo, komunikacja pochodzi od administracji, a do wygaśnięcia może dojść naprawdę. Przypominamy, w jaki sposób przedłużyć ważność.

Wygasa ważność mObywatela

Zbieżny termin końca ważności cyfrowych dokumentów w aplikacji u dużej części użytkownika wynika z daty przyjęcia nowelizacji ustawy stanowiącej regulacje dot. mObywatela. Był to 14 lipca zeszłego, przez co rok później m.in. mDowód w część aplikacji przestanie działać.

Zobacz: Bank ostrzega przed nowym rodzajem oszustwa. Wyjaśniamy jak nie stracić oszczędności

Użytkownicy powinni otrzymać w tej sprawie SMS-a rozpoczynającego się słowami: “chcesz nadal korzystać z mDowodu?”. Aplikacja powinna także wysłać odpowiednie powiadomienie. Nie jest to próba oszustwa, lecz faktyczne przypomnienie o tym, aby przedłużyć ważność, co jest procedurą prostą i przebiega szybko.

Ważny komunikat Ministerstwa Cyfryzacji. Powodem zastrzeżony PESEL i mObywatel

Jak przedłużyć ważność mObywatela

Zarówno w treści SMS-a, jak i powiadomienia z mObywatela nie znajdziemy informacji, jak przedłużyć ważność mDowodu. Dlatego wyjaśniamy:

  1. Uruchamiamy aplikację mObywatel.
  2. Wybieramy przycisk Więcej w prawym dolnym rogu interfejsu.
  3. Wybieramy pozycję Wydane certyfikaty, a potem ten, który jest ważny.
  4. Na dole stukamy przycisk Unieważnij certyfikat lub Odnów certyfikat.

Dalsze instrukcje wymagające potwierdzenia tożsamości z użyciem Profilu Zaufanego lub bankowości elektronicznej wyświetlone zostaną już w samej aplikacji.

Ważność dokumentów w aplikacji

Ważność cyfrowych ekwiwalentów dokumentów dostępnych w mObywatela jest odgórnie ustalona na rok. Po upływie tego czasu konieczne będzie powtórzenie procedury. Certyfikaty wydawane są z uwzględnieniem urządzenia, na którym zainstalowany jest mObywatel, więc wymiana smartfonu na nowy będzie resetować ważność.