Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Wyłudzili przesyłki warte 400 tys. zł. Nowa metoda oszustów
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 18.05.2024 21:59

Wyłudzili przesyłki warte 400 tys. zł. Nowa metoda oszustów

zatrzymanie przez policję
Fot. Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Policjanci z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali 3 osoby, które podejrzewane są o dokonywanie oszustw internetowych. Uwagę zwraca ich niecodzienna metoda działania, przed którą strzec powinni się zwłaszcza użytkownicy serwisów sprzedażowych.

Nowa metoda oszustów

Zatrzymani to trzej mężczyźni, którzy od lutego 2023 r. mieli wyłudzić przesyłki z butami i ubraniami o wartości szacowanej na ponad 400 tys. zł. Ich aktywność skupiona była na mediach społecznościowych i serwisach sprzedażowych. Na cel wzięli osoby sprzedające kosztowną odzież oraz buty, których ceny oscylowały wokół kilku tysięcy złotych.

Często serwisy sprzedażowe są wykorzystywane do oszustw z użyciem wyłudzenia przelewów pieniędzy, kodów BLIK. Zatrzymani przez CBZC wykorzystywali inny sposób - przesyłali ofiarom sfałszowane etykiety przesyłek.

Podszywają się pod Pocztę Polską. Zaczyna się od SMS-a

Wysyłają fałszywe etykiety przesyłek

W pierwszej kolejności odpowiadali na oferty i przekonywali ofiarę sprzedającą obuwie, że są zainteresowani zakupem. Płatność ma się jednak odbyć za pobraniem, a żeby się uwiarygodnić, wysyłali gotową etykietę. Wystarczyło, że ofiara nakleiła ja na paczkę, i przekazała przesyłkę kurierowi (opłaconemu przez oszustów), aby otrzymać pieniądze, gdy przesyłka dotrze do odbiorcy.

Etykieta była jednak sfałszowana, a oszuści tak naprawdę zamawiali zwykłą usługę kurierską. Ofiary przekonane o tym, że pieniądze otrzymają, gdy paczka dojdzie do adresata, wydawały przesyłkę kurierowi, a ten dostarczał ją do wskazanego przez oszustów paczkomatu. Tę można było odebrać bez pobrania, a żadne pieniądze nigdy nie trafiały do sprzedającego.

Oszustwo było stałym źródłem dochodu

Wobec mężczyzn zastosowano trzymiesięczny areszt. Dwóch z nich odpowie za oszustwa, jeden z nich za paserstwo. W toku śledztwa mężczyzn oskarżono łącznie o ponad 60 oszustw z całego kraju i wygląda na to, że kara może być surowa. Prokuratura chce bowiem, by sąd uwzględnił fakt, że młodzi mężczyźni (oskarżeni o oszustwa mają 18 i 19 lat) uczynili z oszustw swoje stałe źródło dochodu.

Policja przypomina - podczas korzystania z serwisów sprzedażowych należy korzystać wyłącznie z metod dostawy i płatności oferowanych w portalach. Należy odrzucać propozycje opłacenia zakupów innymi metodami czy form wysyłki spoza listy oferowanych w serwisie.