Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Wyniki testów prędkości prawdziwego 5G w Polsce. Różnica jest ogromna
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 10.02.2024 21:11

Wyniki testów prędkości prawdziwego 5G w Polsce. Różnica jest ogromna

smartfon
Fot. biznesinfo.pl

Speedtest.pl zaprezentował nowe wyniki prędkości polskiego internetu mobilnego. W tym miesiącu jest ono szczególnie ważne. W styczniu po raz pierwszy pojawiły się odczyty z 5G uruchomionego przez operatorów na docelowych częstotliwościach. Zmiany są diametralne.

Testy mieszanych standardów

Od wdrożenia 5G na częstotliwościach 3,5 GHz przez polskich operatorów minęły dwa tygodnie, a już widać duże wzrosty prędkości, a co za tym idzie przetasowania w samym rankingu. Testy przeprowadzono z użyciem aplikacji Speed Test LIght, Internet Speed Test, FIREPROBE na Androidzie i Speed Test Internet na iOS-ie.

Dzięki temu wiemy już, że aktualnie w teście uwzględniającym także częstotliwości współdzielone z LTE najlepsze wyniki uzyskał Orange, w którym prędkość pobierania wyniosła średnio 149,1 Mb/s. Na drugim miejscu uplasował się T-Mobile z 135,7 Mb/s. Na trzecie miejsce z pozycji lidera spadł Plus (128,6 Mb/s), a stawkę zamyka Play, który uruchomił 5G w nowej częstotliwości jako ostatni – 114 Mb/s.

Prawdziwe 5G w końcu w Polsce! Co zrobić, by zacząć korzystać z nowego standardu?

Testy prędkości na paśmie 3,6 GHz

Zupełnie inne wartości otrzymamy, jeśli odsiejemy z powyższych wyników wszystkie te, które zostały uzyskane poza docelowymi częstotliwościami 5G. W tym przypadku różnica jest naprawdę znacząca – prędkość zwiększyła się bowiem nawet 7-krotnie.

Średnie prędkości w pasmie C wyniosły aż 400 Mb/s, czyli 6,6 razy więcej niż przy zakresach współdzielonych. Znacznie wzrosły też prędkości wysyłania danych oraz zmniejszono ping do 18 ms. Rekordem prędkości pobierania, jaki udało się odnotować, jest 1,36 Gb/s.

Prędkości uwzględniające wszystkie standardy

Należy oczywiście pamiętać, że pokrycie kraju prawdziwym 5G jest nadal małe i to dopiero początek drugiej drogi do prawdziwej popularyzacji. Widać to zwłaszcza jeśli uwzględnimy wyniki prędkości ze wszystkich standardów od 3G przez 4G/LTE do 5G. Tutaj najwyższą średnia prędkość uzyskuje T-Mobile z wynikiem 62,4 Mb/s.

Źródło: speedtest.pl