Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Zacznie się już za chwilę. Tysiące Polaków straci dostęp do TVP, znamy termin
Paula Drechsler
Paula Drechsler 19.10.2023 12:28

Zacznie się już za chwilę. Tysiące Polaków straci dostęp do TVP, znamy termin

pilot do tv
domena publiczna

Widzowie Telewizji Polskiej mogą się mocno zawieść. Niedługo w życie wchodzą istotne zmiany, które odetną wielu oglądających od ulubionych kanałów. Na kiedy wyznaczono termin i czy da się z tym coś zrobić?

Koniec oglądania TVP?

Mnóstwo osób będzie musiało pożegnać się z kanałami TVP, albo wyłożyć gotówkę na nabycie telewizora, który umożliwi im dalsze oglądanie publicznej telewizji. Nie jest to takie proste, bo musi on spełniać odpowiednie wymagania. Trwa bowiem proces wdrażania nowego standardu DVB-T2. Wiele multipleksów zostało przeniesionych, poczynając od 2022 r., jednak proceder ten ominął multipleks MUX-3, na którym znajdują się takie kanały jak TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport oraz TVP Historia, podaje superbiz.se.pl.

Wdrożenie standardu DVB-T2 związane jest bezpośrednio z oddaniem cząstki częstotliwości zajmowanych obecnie przez kanały TV, na rzecz szybkiego internetu 5G, wyjaśniają Wirtualne Media. Proces ten nazywa się “refarmingiem” i chodzi w nim po prostu o zmianę standardu emisji na bardziej skompresowany. Dzięki DVB-T2 jakoś HD niektórych kanałów zostanie poprawiona, ale jednocześnie, aby móc się tym cieszyć, trzeba być w posiadaniu odpowiedniego odbiornika.

W kierunku Ziemi leci potężna kometa. Niepokojące zdjęcia obiegły sieć. "Wygląda jak szatan" Na nocnym niebie niedługo pojawi się wyjątkowe widowisko. Kiedy wypatrywać Orionidów?

Wymiana telewizora albo brak części kanałów

Według wiadomości przekazanych przez superbiz.se.pl Telewizja Polska długo unikała ujawnienia dokładnego czasu, w którym nastąpi zmiana standardu. Teraz jednak wyciekły informacje o tym, że planowana jest kampania informacyjna w celu przygotowania widzów do przejścia na nowy standard. Zgodnie z ustaleniami wspomnianego wyżej źródła, ostatecznie migracja kanałów TVP ma zostać przeprowadzona w nie dłużej niż tydzień, a cały proces ma się rozpocząć pod koniec listopada. “TVP dąży do tego, by cały proces zakończyć przed okresem świąt Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem, kiedy wiele osób jest na urlopach”, podaje superbiz.se.pl.

Oznacza to, że już za chwilę kanały takie jak TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info, TVP Sport, TVP Historia, Nowa TV, WP, Zoom TV i Metro będą nadawane w bardziej nowoczesny sposób, ale co się z tym łączy, przestaną być dostępne na telewizorach i tunerach, które nie obsługują standardu DVB-T2. Miłośnicy wymienionych stacji powinni przemyśleć zakup nowego odbiornika, który będzie zgodny z tym standardem, ponieważ w przeciwnym razie zostaną odcięci od swoich ulubionych programów.

Nieplanowane wydatki dla wielu osób

To oznacza nieplanowane spore wydatki dla ogromu osób. Jest ich prawdopodobnie naprawdę dużo, bo jak wynika z badania Krajowego Instytutu Mediów przeprowadzonego w 2022 r., już wtedy 0,99 mln gospodarstw domowych nie było przygotowanych na standard DVB-T2/HEVC. Superbiz.se.pl informuje, że niedawne szacunki sugerowały, że takich gospodarstw domowych jest jeszcze około pół miliona.

Jak podaje wspomniany portal, kampania informacyjna, która będzie prowadzona przez telewizję publiczną, ma obejmować właśnie m.in. zachętę do zainwestowania w nowy telewizor.