Tech.BiznesINFO.pl Internet i TV Zakaz smartfonów w szkołach od 1 września? Propozycja trafiła do rządu
Fot. Piotr Molecki/East News

Zakaz smartfonów w szkołach od 1 września? Propozycja trafiła do rządu

25 lutego 2024
Autor tekstu: Maciej Olanicki

Do ministerstwa edukacji oraz ministerstwa cyfryzacji trafił list, który może znacząco wpłynąć to, jakie prawa będą mieli uczniowie w placówkach oświatowych. Zawarto w nim apel, aby już od 1 września 2024 r. wprowadzony został całkowity zakaz używania w szkołach smartfonów i innych indywidualnych urządzeń elektronicznych.

Zakaz smartfonów w szkołach

W tej chwili higienę cyfrową w polskich szkołach może regulować statut placówek. Szkoły same mogą wprowadzać daleko idące ograniczenia. Najczęściej jednak dotyczą one tylko czasu trwania lekcji i nie mają wpływu na to, czy i jak uczniowie korzystają ze smartfonów podczas przerw pomiędzy lekcjami. To się jednak może zmienić już od września.

Jak donosi infor.pl, Instytut Spraw Obywatelskich wysłał do ministry cyfryzacji Barbary Nowackiej i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego list, w którym postulowane są ważne zmiany – ISO chce, aby w szkołach panował całkowity zakaz korzystania ze smartfonów i podobnej osobistej elektroniki użytkowej .

Sklepy rezygnują z kas samoobsługowych. Powodem są klienci

Negatywny wpływ na zdrowie i naukę

W praktyce ISO realizujący kampanię obywatelską „Ratuj Dzieci” chce, aby uczniowie zdawali smartfony po przekroczeniu progu szkoły. Dzisiejsze metody, kiedy telefon co prawda nie jest używany, ale i tak znajduje się na stoliku ucznia, mają być niewystarczające – wciąż występuje tzw. FOMO, strach przed przegapieniem , co jest mechanizmem uzależnienia od smartfonów.

Instytut powołuje się na liczne europejskie przykłady, gdzie już funkcjonuje zakaz korzystania ze smartfonów. Są to m.in. Francja, Włochy, Portugalia czy Holandia. Korzystanie ze smartfonów w szkole ma negatywnie wpływać na zdrowie uczniów czy ich wyniki w nauce.

Przewidziane wyjątki

Urządzenia miałyby być umieszczane w indywidualnych schowkach czy innych miejscach wskazanych przez dyrektora. Wyjątek stanowiłyby sytuacje awaryjne, uczniów ze specjalnymi potrzebami, z urządzeń mogliby także korzystać pracownicy szkoły w pokoju nauczycielskim oraz pomieszczeniach administracyjnych.

Źródło: infor.pl

Związek Banków Polskich ostrzega: nowa, groźna metoda oszustw na Facebooku
Nielegalna kopalnia kryptowalut. Policja ma podejrzanego
Obserwuj nas w
autor
Maciej Olanicki

Dziennikarz biznesinfo.pl. W przeszłości redaktor prowadzący dobreprogramy.pl, miesięcznika „IT Professional”, współpracownik Wirtualnej Polski. Adres dla sygnalistów: olanicki@protonmail.com.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
Nauka i kosmos Sztuczna inteligencja Cyberbezpieczeństwo Internet i TV FinTech