Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Zakup AGD można odliczyć od podatku. Trzeba spełnić te warunki
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 11.02.2024 09:47

Zakup AGD można odliczyć od podatku. Trzeba spełnić te warunki

None

Zbliża się czas rozliczeń z fiskusem, a to dobra okazja, by przypomnieć o uldze mieszkaniowej, z której mogą skorzystać osoby, które sprzedały nieruchomość i w ten sposób pozyskały środki na zakup kolejnej. Nie każdy wie, że dzięki niej można także odliczyć od podatku liczne artykuły gospodarstwa domowego.

Ulga mieszkaniowa – warunki

Interia.pl informuje, że dzięki interpretacji przepisów dokonanej przez Ministerstwo Finansów jesienią 2021 roku nie ma już wątpliwości co do stosowania odliczenia ulgi podatkowej na AGD. Aby to jednak było możliwe, należy spełnić szereg warunków.

Z ulgi mieszkaniowej można skorzystać w ciągu trzech lat od sprzedaży nieruchomości i przeznaczyli środki na zakup nowej nieruchomości i sprzętu do niej. Wyłączone są jednak przypadki, kiedy nowa nieruchomość została zakupiona ponad 5 lat wstecz.

Ważne zmiany w usłudze Twój e-PIT. Dotyczą prawie 4 milionów osób w Polsce

Jaki sprzęt można odliczyć od podatku?

Lista AGD, które można odliczyć od podatku, jest rozbudowana, jednak siłą rzeczy obejmuje przede wszystkim sprzęt, dzięki któremu urządzić można kuchnię. W jej skład wchodzą kuchenki gazowe, elektryczne i gazowo-elektryczne, piekarniki, płyty indukcyjne czy okapy. Nic nie stoi także na przeszkodzie, by od podatku odliczyć zakup zmywarek, pralek i lodówek.

Od podatku można także zaliczyć liczne meble kuchenne: szafki, także komplet, w których zamontowana będzie umywalka oraz meble w zabudowie kuchennej.

Ponadto do odliczeń można włączyć oświetlenie sufitowe i ścienne (wewnętrzne), meble w zabudowie kuchennej oraz takie, które są wykonane na indywidualne zamówienie i wpisują się w stałe wyposażenie mieszkania, np. szafy wnękowe czy pawlacze.

Do kiedy można skorzystać z ulgi?

Widać tu pewną prawidłowość – odliczyć od podatku można zakup przede wszystkim zakup sprzętu stacjonarnego, który jest stałym elementem wyposażenia mieszkania. W grę nie wchodzą zatem wszelkiej maści akcesoria kuchenne, roboty czy RTV.

Co ważne, z rozliczeniami podobnych inwestycji warto się pośpieszyć. Należy bowiem pamiętać, że skorzystać z odliczenia można maksymalnie 3 lata od końca roku podatkowego, w których nieruchomość została sprzedana.

Źródło: interia.pl