Tech.BiznesINFO.pl > FinTech > Przelew trafi do odbiorcy w 10 sekund? Zapadła kluczowa decyzja
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 08.02.2024 09:51

Przelew trafi do odbiorcy w 10 sekund? Zapadła kluczowa decyzja

laptop
Pixabay.com/picjumbo_com

Parlament Europejski przegłosował wprowadzenie natychmiastowych przelewów, dzięki którym środki będą docierać na rachunki maksymalnie w dziesięć sekund po wydaniu zlecenia przez nadawcę. Banki działające w państwach członkowskich będą musiały także wdrożyć szereg nowych mechanizmów bezpieczeństwa.

Przelewy w euro w 10 sekund

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, Parlament Europejski przegłosował rozporządzenie w sprawie płatności natychmiastowych. Za jego przyjęciem głosowało 599 eurodeputowanych, przeciw było siedmioro, a 35 się wstrzymało.

Na mocy rozporządzenia pieniądze będą trafiać do odbiorców w maksymalnie 10 sekund, a nadawcy otrzymają w tym czasie potwierdzenie dostarczenia środków. Dotyczyć to będzie wyłącznie przelewów w euro, jednak rozporządzenie obejmuje także państwa, które nie dołączyły do strefy euro.

Aplikacja mBanku przestanie działać. Wiemy, na jakich smartfonach

Ochrona nadawców przed oszustwami

Przelewy natychmiastowe mają być dostępne niezależnie od pory dnia czy dnia tygodnia, jednak nic nie stoi bankom na przeszkodzie, by wyceniać usługę wyżej niż w przypadku tradycyjnych przelewów.

Oprócz dostarczenia nowego rodzaju przelewów banki po implementacji prawa na lokalnych rynkach państw Unii Europejskiej będą musiały także zaoferować nowe mechanizmy bezpieczeństwa, które m.in. ochronią zlecających w przypadkach prób oszustw, np. BEC. W praktyce chodzi o funkcję darmowej weryfikacji tożsamości odbiorcy.

Rozporządzenie stanowi także, aby banki weryfikowały przelewy pod kątem adresatów objętych sankcjami UE i podobnymi ograniczeniami.

Ofiary oszustw z prawem do odszkodowania

Klienci banków zyskają ponadto możliwość ubiegania się o odszkodowania w sytuacjach, kiedy rzeczone mechanizmy bezpieczeństwa zawiodą. Jeśli np. dojdzie do oszustwa i ofiara będzie w stanie wykazać wynikające z tego szkody, wówczas odpowiedzialność za realizację wadliwego przelewu odpowiadać będą banki.

Przepisy wejdą w życie 20 dni od ich publikacji w Dzienniku Urzędowym UE, jednak czas na ich wdrożenie przez państwa członkowskie wynosi 12 miesięcy. Może on być dłuższy dla państw spoza strefy euro.

Źródło: pap.pl

Tagi: Fintech Banki