Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > Zmiany w działaniu ważnego systemu. Chodzi o numer 8080
Maciej Olanicki
Maciej Olanicki 15.04.2024 19:24

Zmiany w działaniu ważnego systemu. Chodzi o numer 8080

smartfon
Fot. Unsplash/Jonas Leupe

W marcu wzbogaciliśmy się o nowy system ochrony przed smishingiem, czyli phishingiem realizowanym za pośrednictwem SMS-ów. Dzięki nim liczba groźnych wiadomości, jakie docierają do Polaków, ma się zmniejszyć. Już jutro system zostanie rozbudowany o nowe możliwości.

Do czego służy 8080?

Od końca listopada Polacy mogą przekazywać trafiające do nich podejrzane SMS-y pod numer 8080. Obejmuje to wszystkie wiadomości, wobec których mamy uzasadnione podejrzenia, że są próbą oszustwa. Co ważne, pof ten numer można także wysyłać te SMS-y, które nie zawierają linków wystawiających nas na bezpośrednie niebezpieczeństwo.

Treści przekazane pod numer 8080 są analizowane przez ekspertów CERT, którzy na tej podstawie wydają ostrzeżenia i rozbudowują listę numerów wykorzystywanych do smishingu. CERT prowadzi także listę tzw. nadpisów, czyli nagłówków, jakimi maskowane są prawdziwe numery telefonów, z których przychodzą groźne treści.

Uwaga na SMS-y od Narodowego Funduszu Zdrowia. "Nowa wersja karty"

Numer 8080 dołącza do systemu

Już jutro, 16 kwietnia, numer 8080 stanie się częścią systemu wymiany informacji o smishingu. Pozwala on na dzielenie się danymi o zagrożeniach pomiędzy NASK-iem, Urzędem Komunikacji Elektronicznej, policją i operatorami sieci komórkowych. W ten sposób ma powstać ogólnopolski system, który istotnie przełoży się na ograniczenie zjawiska smishisngu w Polsce.

Dzięki włączeniu informacji pochodzących z 8080 do systemu to także my będziemy mogli współtworzyć ochronę jako dostarczyciele próbek. Te będą podlegać analizie, w wyniku której raz rozpoznany wzorzec będzie mógł zostać zablokowany już na poziomie operatorów, tak aby groźne wiadomości nigdy nie dotarły na końcowe urządzenia.

Nowe narzędzia w walce ze smishingiem

Jutrzejsze włączenie 8080 do systemu wymiany informacji o smishingu to bez wątpienia słuszny krok w jego rozwoju. Został on poprzedzony wejściem w życie nowych obowiązków dla samych operatorów. Od 25 marca br. muszą oni blokować wskazane przez NASK treści i będą ponosić odpowiedzialność za uchybienia. Wszystkie te zabiegi mają sprawić, że zjawisko smishingu może nie zniknie całkowicie z polskiego krajobrazu cyberzagrożeń, jednak zostanie znacząco ograniczone.