Tech.BiznesINFO.pl > Cyberbezpieczeństwo > ZUS ostrzega: Oszuści próbują wyłudzić pieniądze Polaków
Bartosz Onuczyński
Bartosz Onuczyński 20.02.2024 21:21

ZUS ostrzega: Oszuści próbują wyłudzić pieniądze Polaków

zus
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Oszuści podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), używając fałszywego profilu na Facebooku. Rzecznik ZUS ostrzega przed tym oszustwem, podkreślając, że oszuści próbują wyłudzić dane osobowe i pieniądze Polaków. Co więcej, wykorzystują nowoczesne narzędzia, takie jak deepfake, aby uwiarygodnić swoje działania. Oto szczegóły i ostrzeżenia dotyczące tego niebezpiecznego procederu.

Fałszywy profil ZUS na Facebooku

Oszuści stworzyli fałszywy profil Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na Facebooku, obiecując inwestycje, które miałyby zagwarantować emeryturę już w wieku 50 lat. Rzecznik ZUS, Paweł Żebrowski, potwierdził, że oszuści próbują wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze, sugerując, że wystarczy zainwestować niewielką kwotę, aby osiągnąć ten cel. Ostrzeżenie to skłania do zachowania szczególnej ostrożności w internecie i podjęcia środków ostrożności wobec podobnych propozycji.

Nowe liczniki prądu nie zbierają dobrych opinii wśród Polaków Kontrowersje wokół kar na parkingach. UOKiK analizuje sytuację

Wykorzystanie technologii deepfake

W celu uwiarygodnienia swoich działań, oszuści korzystają z zaawansowanych narzędzi, takich jak deepfake. Wykorzystali wizerunek byłej prezes ZUS, prof. Gertrudy Uścińskiej, aby nadać swojej inwestycji większą wiarygodność. To kolejny aspekt, który powinien budzić niepokój i skłonić do jeszcze większej ostrożności wobec podejrzanych propozycji inwestycyjnych.

Otrzymaliśmy sygnały od naszych klientów, że na Facebooku pojawiło się fałszywe konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Fałszywy profil informuje o inwestycji mającej zagwarantować emeryturę już w wieku 50 lat. Wystarczy zainwestować 1 tys. zł. Prawdopodobnie w ten sposób oszuści próbują wyłudzić dane osobowe oraz pieniądze Polaków. ZUS rozważna podjęcie kroków prawnych w tej sprawie" - podkreśla rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

ZOBACZ TAKŻE: Popularna marka smartfonów znika z rynku. Klienci nie pozostaną na lodzie

Ostrzeżenie przed fałszywymi wiadomościami

Oszuści nie ograniczają się jedynie do fałszywych profili na Facebooku. Rozsyłają także fałszywe wiadomości, próbując wyłudzić dane osobowe. Rzecznik ZUS ostrzega przed klikaniem w podejrzane linki w mailach i wiadomościach SMS oraz pobieraniem załączników niewiadomego pochodzenia. W obliczu tego zagrożenia zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności i reagowanie zgodnie z zasadami bezpieczeństwa w sieci.