Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Abonament RTV 2025. Zamiast rewolucji, nowe stawki
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 09.06.2024 10:57

Abonament RTV 2025. Zamiast rewolucji, nowe stawki

telewizor
Fot. Pixabay/StockSnap

Czekaliście na koniec abonamentu RTV? Wygląda na to, że zapowiadana zmiana w kwestii opłat za telewizję i radio, nie dojdzie do skutku. Mimo zapowiedzi nowego rządu, abonament RTV zostanie z nami na dłużej. Właśnie zapowiedziano nowe stawki.

Abonament RTV jednak nie zostanie zastąpiony

Miesięczna opłata za radio i telewizję to bardzo kłopotliwa kwestia. Mimo że opłata nie jest wysoka, tylko około 30% gospodarstw domowych rzeczywiście pamięta o jej uiszczeniu. To spory kłopot, który zaowocował zapowiedzią szefa Komisji Kultury i Środków Przekazu — nowe rozwiązanie miało zastąpić abonament RTV. Pomysł ten najwyraźniej nie wejdzie w życie, przynajmniej nie w najbliższym czasie. Zamiast tego wiemy już, ile użytkownicy zapłacą w 2025 roku.
 

Ładujesz telefon w nocy? To wielki błąd, eksperci mówią jasno

Abonament RTV będzie wyższy?

Można by się spodziewać, że skoro wyegzekwowanie comiesięcznej płatności abonamentu stanowi spory problem, nowe stawki abonamentowe będą wyższe. Z pewnością osobom, które faktycznie płacą za korzystanie z radia i telewizji nie byłyby zadowolone, ale pozwoliłoby to w jakimś stopniu uporać się ze stratami finansowymi.

Jednak nic bardziej mylnego. Tak samo jak do tej pory, miesięczna stawka za radio ma wynosić 8,70 zł, natomiast za radio i telewizję — 27,30 zł. Zmieni się jednak zasada płatności za cały rok. Do tej pory dzięki uiszczeniu opłaty ”z góry”, użytkownicy mogli zaoszczędzić 10%. Teraz opłata za każdy kolejny miesiąc ma być niższa. Nowa stawka abonamentu RTV wyniesie:

  • 8,70 zł za jeden miesiąc, 16,90 zł za dwa miesiące, 25,10 zł za trzy miesiące, 49,60 zł za sześć miesięcy i 94 zł za cały rok w przypadku opłaty za radio
  • 27,30 zł za jeden miesiąc, 53 zł za dwa miesiące, 78,70 zł za trzy miesiące, 155,70 zł za sześć miesięcy i 294,90 zł za cały rok w przypadku radia i telewizji.
     

Te osoby nie muszą płacić abonamentu

Warto pamiętać, że liczna grupa odbiorców pozostaje zwolniona z tej opłaty. Kwestia ta w 2025 roku pozostanie bez większych zmian. Za korzystanie z radia i telewizji wciąż nie będą musieli płacić seniorzy, którzy ukończyli 75 lat, emeryci od 60. roku życia, których świadczenie nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia, a oraz osoby bezrobotne. Ze opłat zwolnione pozostaną również gospodarstwa domowe, którym przysługują świadczenia z pomocy społecznej. Abonamentu RTV nie będą musiały także opłacać osoby niewidome i niesłyszące.