Tech.BiznesINFO.pl > Internet i TV > Nowa opłata ma zastąpić abonament RTV. Wiadomo już, ile ma wynosić
Mateusz Wyderka
Mateusz Wyderka 07.06.2024 10:06

Nowa opłata ma zastąpić abonament RTV. Wiadomo już, ile ma wynosić

Telewizor
Fot. Alehandra13/Pixabay

Postulaty likwidacji abonamentu RTV słyszymy już od lat. Wiele osób wskazuje, że opłata jest anachroniczna i nie przystaje do obecnej rzeczywistości. Dotychczas jednak żaden rząd nie zdecydował się na taki krok. Tym razem ma być inaczej.

Likwidacja abonamentu RTV?

Temat likwidacji abonamentu RTV był już podnoszony wielokrotnie. Debatowały o tym kolejne rządy, taką potrzebę postulowali koleni polityce. Za każdym razem jednak kończyło się na dyskusjach. Wiele wskazuje na to, że tym razem abonament RTV zostanie zlikwidowany.

Potrzebna jest nowa ustawa ws. finansowania mediów publicznych. Abonament jest martwy - powiedział w rozmowie z WP.pl Tadeusz Kowalski, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. 

Specjalna folia na telefon ukryje ekran przed wścibskimi. To może być hit

Co zamiast abonamentu RTV? Są dwie opcje

Z danych KRRiT wynika, że w 2022 r. abonament radiowo-telewizyjny opłacało niecałe 35 proc. zobowiązanych. Koalicja rządząca rozważa w jaki sposób zastąpić opłatę, która jak widać zwyczajnie się nie sprawdza. 

ZOBACZ: Już się zaczęło. Duży polski bank pobiera opłatę za korzystanie z BLIK-a 

Zdaniem Bogdana Zdrojewskiego - byłego ministra kultury i jednego z czołowych polityków Platformy Obywatelskiej, możliwości są dwie. Są nimi finansowanie mediów publicznych w całości z budżetu państwa i wprowadzenie opłaty audiowizualnej

Na czym to by miało polegać?

Finansowanie mediów publicznych w całości z budżetu państwa wydaje się jednak mało prawdopodobne. Bardziej realnym scenariuszem jest wprowadzenie opłaty audiowizualnej, o której zresztą była już mowa w poprzednich latach. 

Na czym jednak miałaby polegać ta opłata? Rząd rozważa konkretną stawkę za każdą osobę w danym gospodarstwie domowym - około 8-9 zł. Dziesięć lat temu proponowano podobne rozwiązanie, wówczas jednak mówiło się o kwocie rzędu 10 zł miesięcznie od każdego gospodarstwa domowego. 

Nie trudno policzyć, że obecna propozycja dla wielu rodzin będzie znacznie droższa. W przypadku trzyosobowej rodziny wyniesie około 27 zł, czyli pokrywać się będzie z miesięczną opłatą za abonament radiowo-telewizyjny (27,30zł).